Meziroční pokles je 3,51 procenta. Meziroční statistiky hlásí nižší stavy uchazečů než před rokem, přestože v meziměsíčním porovnání je situace opačná. I tato čísla jsou však téměř rekordní - během posledních 10 let s výjimkou roku 2001 se stalo teprve podruhé, že nově evidovaní klesli v září pod hranici 2 tisíc osob. „V září 2007 se přišlo nově zaevidovat 1 792 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 372 osob méně než před rokem a o 316 uchazečů více než v předchozím měsíci. Meziročně se jedná v tomto období o nejnižší počet od září 1995,“ uvedl ředitel karvinského úřadu práce Jiří Montag.

Vyřazují se notoričtí lenivci

Nepříznivá čísla hlásí i statistiky lidí sankčně vyřazených. Díky stále se zvyšující poptávce zaměstnavatelů mohou zprostředkovatelé nabízet lidem stále více volných míst. „Jsou však i uchazeči, kterým se pracovat nechce, a tak jsou při častém odmítání doporučené pracovní příležitosti vyřazováni z evidence,“ vysvětlil Montag. Počet takto vyřazených stále vzrůstá, v meziročním srovnání až o 880 osob.

Z evidence uchazečů o zaměstnání bylo v září vyřazeno celkem 2 227 osob, což je o 403 více než v srpnu. Ve srovnání s předchozím rokem je to v však o 32 osob méně. V měsíci září se zaevidovalo celkem 659 absolventů škol a mladistvých po základní škole, což bylo o 522 více než v předchozím měsíci, avšak o 208 méně než před rokem.

Zaměstnavatelé stále nejvíce shánějí lidi z profesí jako je zedník (230), horník (224), řidič nákladních vozidel (99), řidič speciálních vozidel (71), nástrojář, kovodělník a zámečník (69) a číšník nebo a servírka (59). Další úbytek nezaměstnaných hlásí Bohumínsko a nejvíce lidí bez práce je stále v Karviné a blízkém okolí.