Dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, bylo v kraji 65 063, což je proti srpnu o 2135 lidí méně, řekla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová. Sever Moravy však stále vykazuje druhou nejvyšší nezaměstnanost v zemi, hůře je na tom jen Ústecký kraj. Tuzemská míra nezaměstnanosti v září klesla na 6,2 procenta ze srpnových 6,4 procenta.

"Hlavním důvodem tak příznivého vývoje je nejvyšší poptávka po pracovní síle, jakou kdy úřady práce v kraji zaznamenaly. Desítky absolventů úřady práce letos jen 'prošly', protože se jim již podařilo najít zaměstnání," uvedla Baďurová s tím, že míra nezaměstnanosti klesla v září ve všech okresech. Pouze na Bruntálsku přibylo meziměsíčně 66 nezaměstnaných, ale míra nezaměstnanosti i tam klesla o 0,1 procenta.

Nejhůře je na tom v kraji okres Karviná, který v září vykazoval nezaměstnanost 14,3 procenta. Naopak Novojičínsko, které se pyšní nejnižší nezaměstnaností na severu Moravy, mělo 6,5 procenta. Na úřady práce v kraji se v září nově přihlásilo 8092 lidí, vyřazeno bylo 9619 lidí. Nabídka volných pracovních míst se během září rozšířila o 270 nových pracovních příležitostí na rekordních 11.113 míst.

Na jedno pracovní místo koncem měsíce připadalo v kraji průměrně asi šest evidovaných uchazečů, nejvíce v okrese karvinském, téměř 13, a v bruntálském přes 11. Na Novojičínsku připadají na jedno volné místo tři nezaměstnaní. Navzdory příznivému vývoji na trhu práce přetrvává v kraji nesoulad mezi nabídkou zaměstnanců a poptávkou firem.

Zájem o ně mají rostoucí průmyslové podniky a také noví investoři, které na sever Moravy přitahuje stavba evropské továrny automobilky Hyundai. Nejčastěji hledanými zaměstnanci jsou kvalifikované dělnické profese, jako jsou zámečník, svářeč, kovodělník. Na úřady práce přitom nejvíce míří lidé, kteří vykonávali pomocné a nekvalifikované práce, dále prodavači, kuchaři, číšníci nebo zedníci.