Novela zákona, podle níž by musely mateřské školy od roku 2020 povinně přijímat dvouleté děti, se zřejmě zruší. Řada obcí na Karvinsku však vnímá možnost umístit i takto malé děti v předškolním zařízení za základní službu, která může na vesnice přitáhnout mladé rodiny (či je pomoci zde udržet).

I proto se velká část z nich rozhodla investovat do vzniku nových tříd a pořízení specializovaného vybavení. Jako například ve Stonavě, kde se v září otevře nová školka s oddělením pro nejmenší.

„Ve Stonavě momentálně fungují tři mateřské školy. Dvě s českým a jedna s polským vyučovacím jazykem. Vzhledem k rozrůstání obce už ale nebyla jejich současná kapacita dostačující, proto jsme se rozhodli vybudovat novou mateřinku, která bude od září sloužit čtyřiadvaceti – a v budoucnu možná i osmadvaceti dětem,“ přiblížil situaci starosta Stonavy Ondřej Feber s tím, že nová školka vznikla v areálu původní stonavské mateřinky na Dolanech.

„Tato nová budova v areálu představuje moderní zařízení uzpůsobené potřebám dvouletých dětí, které nejmenším předškoláčkům nabídne vybavení, jaké ostatní školky v obci nemají. A to včetně chůvy, která se bude o děti starat,“ doplnil slova starosty ředitel ZŠ a MŠ Stonava Zdeněk Lusk.

Jiná pravidla pro spánek i stravování

Vznik specializovaného oddělení pro nejmenší děti vítají i učitelky ostatních stonavských mateřinek.

„Děti, které nedovrší věku tří let, nemusí být dostatečně samostatné. Potřebují zvýšenou individuální péči. Je nutné u nich respektovat zvýšenou potřebu spánku, zajistit jim delší dobu pro stravování a podobně. To vše jim nyní specializované oddělení umožní,“ vysvětlila kantorka Helena Skutková.

Náklady na investici, v rámci které u školky na Dolanech vznikla i nová zahrada, se vyšplhaly na 9 milionů korun, z nichž 75 procent pokryla dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.