Ale nejen to: klidně můžete tuto malou nádražní knihovnu obohatit o tituly, které dřív byly ve vašem regálu s knihami

„Pro začátek jsme vybrali knihy, které se k nám dostaly v předchozích letech z knižních burz nebo je máme ve více kusech. Lidé si tu mohou knihy nezávazně půjčit a po přečtení je zase vrátit sem nebo třeba na některém jiném nádraží, kde je tato služba také k dispozici. Ale knihu si mohou i nechat nebo polici naopak doplnit o knihy, které jim doma přebývají,“ vysvětluje Helena Macurová, knihovnice muzejní knihovny Silesia, která se nápad rozhodla realizovat v Českém Těšíně.

Knihy jsou označeny razítkem s logem Kniha do vlaku. Počet nádraží, kde jsou knihy cestujícím k dispozici nebo kde je mohou odložit pro další zájemce, postupně roste.

Původní myšlenka a první nabídka Knihy do vlaku vznikla v knihovně v Mikulově. Příjemná služba cestujícím od té doby našla domov už na desítkách nádraží v republice. V našem regionu ji najdete na třech nádražích v Ostravě, další jsou v Havířově a Bohumíně. S hledáním sítě pomůže odkaz, který průběžně aktualizuje právě mikulovská knihovna (www.mikulov.knihovna.cz/kniha-do-vlaku).