Své obrazy zde představí čtyři členové skupiny, dva z nich přečtou i ukázky svých literárních děl. Mezi ostřílené a uznávané malíře již dnes beze sporu patří Karviňák Roman Schmucker, autor uznávaný u nás i na mezinárodní scéně. „Především mě velmi potěšilo, že si na mne mladí vůbec vzpomněli a vzali mě mezi sebe, přesto že jim budu kazit věkový průměr. Zároveň se těším a na nové kolegy jsem hodně zvědavý," řekl skromný karvinský umělec, který ve skupině vidí potenciál i do budoucna.

SPOJENÍ SIL A ENERGIÍ

„Spojení sil a energií bude znamenat větší aktivitu i v oblasti výstav, projektů a prezentace a příznivcům umění nabídne tvůrčí pestrost a různorodost," dodal.

Naopak vůbec poprvé bude v rámci Blíž své obrazy vystavovat mladá karvinská výtvarnice, fotografka, básnířka i hudební publicistka Gabriela Stašová. Ta vernisáž rovněž zpestří autorským čtením.

POTENCIÁL INDUSTRIÁLNÍ OBLASTI

„Všechno je o lidech. Pokud tato skupina už jednou vznikla, je jasné, že i lidé na Karvinsku by rádi vyšli ven ze svých ulit a začali se prezentovat tak, aby dělali radost sobě i ostatním. Podle mě je výborná myšlenka spojovat tyto kreativní osoby a dát jim prostor. Když vezmeme v potaz, že i jiná industriální města v okolí se se svou specifickou kulturou a uměním uchytila, proč by Karviná nemohla být dalším z nich," komentuje vznik skupiny ze svého pohledu.

Své obrazy představí ve Fairu i zakladatelka skupiny Michaela Zormanová, která se poslední dobou nechává inspirovat především folklorními tradicemi Těšínského Slezska.

A bude i dekadence. Tu do svého díla rád vkládá původem Ostravák Jan Gryz, který v současnosti žije a tvoří rovněž v Karviné. Oba posledně jmenovaní už za sebou několik výstav mají. „Vzpomínám například na tu v jednom lokálním rockovém klubu, kde mi pak většinu obrazů lidé rozkradli. Ale i to beru jako ocenění mé práce," říká s nadhledem dekadentní malíř, který v pondělí rovněž přečte ukázky ze svých literárních děl.

Skupina je stále aktivní také na svých facebookových stránkách a je otevřená i pro další nové zájemce. Blíž je pak první, ale rozhodně ne poslední, veřejnou akcí jejich členů.