Karviná–Mizerov

První písemná zmínka: 1618
Počet obyvatel: 12 077

Významné osobnosti:
Eva Šeinerová (*1942), hudební pedagožka, zakladatelka a dlouholetá sbormistryně Sborového studia Permoník

Zajímavosti:
Hlavní budova Regionální knihovny Karviná, která stojí kousek od Kina Centrum v Karviné-Mizerově, se stala v roce 2010 Stavbou Moravskoslezského kraje, a to v kategorii Stavby občanské vybavenosti. To vše jen dokresluje, jak kvalitní knihovnické služby město Karviná nabízí, protože knihovna má zde spoustu čtenářů a prosperuje.

Jedno z karvinských sídlišť se během pár let rozroste o okrajovou lokalitu, kde vyrostou nové rodinné domy. Pozemky tam vlastní město, které už také připravuje projekt, plochy rozparceluje a bude nabízet zájemcům. Chystá se ale také rekonstrukce polikliniky, kde by její majitel, tedy město, po dokončení rád viděl nové nájemníky. Také o chátrající poliklinice, bývalém Kosmosu a dalších tématech v rozhovoru s primátorem Karviné Janem Wolfem. Čtěte ZDE.

Jan WolfJan WolfZdroj: Deník / Tomáš Januszek

Pískovna zbyla na sídlišti po stavbařích

Vznik názvu Mizerov se dodnes nepodařilo uspokojivě vysvětlit. S největší pravděpodobností souvisel s tím, že polnosti, které se na Mizerově obdělávaly, byly málo úrodné, odtud „mizerná úroda“. Že na místě dnešního sídliště Mizerov, se až do 50. let 20. století pěstovalo obilí a další plodiny, je naopak jisté. Z historických map lze dokonce vyčíst, že existovali mizerovský statek, který stával na místě, které lze dnes lokalizovat někde mezi budovou městské policie a Obchodně podnikatelskou fakultou.

Na území dnešní lokality Mizerov (blíže k Fryštátu) byly rybníky, stodoly a také les Dubina, původně bažinatá oblast. Poblíž Dubiny lze z map rozpoznat místo označované jako Velký důl, kterému se už tehdy říkalo Pískovna. To ale není ona vodní plocha, kterou se dnes říká pískovna. Tam byla pole, a současná pískovna vznikla zatopením po vytěžení písku, který se používal při stavbě sídliště v 60. letech 20. století.

S vodou souvisí ještě jeden zažitý místní název, a sice „U studny“. Jmenuje se tak základní škola, a u studny proto, že některém pozemku poblíž byla studna, která zásobovala vodou Fryštát, kašnu i zámek. Kde se ale ona studna přesně nacházela, se už neví. 

Patří k matadorům a příští rok oslaví Josef Kunz už 60 let členství ve Sboru dobrovolných hasičů Karviná-Hranice. O této činnosti, která je pro mnohé v prvé řadě koníčkem, ví snad všechno. Za mlada vyjížděl k zásahům, později dělal rozhodčího při závodech a také funkcionařil v oblasti dobrovolné požární ochrany. Posledních 10 let se dnes sedmasedmdesátiletý Josef Kunz, původem z Darkova, ale už dlouhá léta bydlící v Mizerově nedaleko zbrojnice, stará o kroniku sboru a zaznamenává všechno podstatné, co se ten který rok v životě sboru i jeho členů událo. Čtěte ZDE. 

Karviná-Mizerov. Josef Kunz, kronikář SDH Karviná-Hranice.Karviná-Mizerov. Josef Kunz, kronikář SDH Karviná-Hranice.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Pietní hřbitovní místo připomínají jen mohutné stromy

Podle dnešního členění města v Mizerově, tehdy ve Fryštátě, byl v roce 1893 založen židovský hřbitov. Nacházel se mezi dnešními ulicemi Rudé armády a Studentská, na prostranství mezi bytovým domem, malou hernou a garážemi. Do té doby museli místní židé své zesnulé pohřbívat mimo Fryštát – třeba v Bohumíně, Těšíně, Orlové nebo v Ostravě.

Hřbitov byl obestavěn vysokou zděnou zdí a vstup byl přes budovu, ke které byla  obvodová hřbitovní zeď z obou dvou stran napojena. Hřbitov byl činný ještě i v době druhé světové války. V 50. letech však rychle chátral a ze zhruba 300 hrobů jich byla udržována jen desetina. I když byl tehdy prohlášen za památkově chráněný, ani to jej  nezabránilo před jeho likvidaci. Na počátku  60. let byl po exhumaci těl z posledních zachovalých hrobů zrušen a pozemek zplanýrován. Na části plochy hřbitova pak vyrostly nové obytné domy.
(S využitím materiálu Leonarda Adamce)

Tip na výlet

Lesopark Dubina

V minulých letech byl lesopark v Karviné-Mizerově zvaný Dubina kompletně revitalizován. Kromě nových chodníků a osvětlení byl také doplněn nový mobiliář o lavičky a koše. V lesoparku také vznikl nový psí park, který je rozdělen na dvě části – pro malá a velká psí plemena. V obou částech psího parku se nachází cvičící a hrací prvky, lavičky a odpadkové koše. Na samém kraji Dubiny je také workoutové hřiště. Lidé si sem tím pádem mohou přijít zasportovat, vyhrát si se svým psem, nebo prostě jen odpočinout do přírody.