Zdroj: Deník/Libor Běčák

Ve 43členném zastupitelstvu budou v tomto volebním období mandáty rozloženy takto:

15 ČSSD
13 KSČM
10 ANO 2011 
3 Hnutí pro Havířov (HPH)
2 KDU-ČSL

Koalici vytvořili zastupitelé KSČM, ANO 2011 a HPH, kteří mají celkem 26 mandátů. Koalice se dohodla na zastoupení v 11členné městské radě v poměru 5 KSČM, 5 ANO 2011 a 1 HPH. 

Podle slov dosavadního primátora Zdeňka Osmanczyka se sociální demokraté smíří s rolí opozice: "Bohužel, naši dlouholetí partneři porušili dohodu a uzavřeli koalici s někým jiným. Smíříme se s tím a budeme tvrdá opozice."

Jednání hlídá policie

Přestože se v průběhu ustavujícího zasedání nečekají obstrukce od opozičních zastupitelů, kulturní dům je plný policistů. Policie totiž byla informována o možném nebezpečí, které hrozí budoucímu primátorovi Danielu Pawlasovi. "Vzhledem k okolnostem nemůžeme sdělit žádné bližší informace. Situaci však věnujeme maximální pozornost," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Podle informací Deníku byl Pawlas na výslechu. Neznámý člověk mu hrozí likvidací v souvislosti s výsledky voleb a povolebním koaličním vyjednáváním. "Ano, je to pravda, byl jsem kvůli tomu i na výslechu na policii. Více k tomu však sdělit nemohu" potvrdil Pawlas. 

Posty už jsou rozdány

Podle koaliční dohody bude primátorem zvolen Daniel Pawlas (KSČM), který byl dosud náměstkem pro sociální rozvoj.

Statutárním náměstkem pro ekonomiku bude Eduard Heczko, který funkci zastával i v uplynulém volebním období.

Hospodářským náměstkem bude Ivan Bureš (ANO 2011)

Náměstkem pro sociální rozvoj bude Daniel Vachtarčík (Hnutí pro Havířov). 

Zbylými sedmi členy městské rady budou podle dosavadní dohody za KSČM Alice Hegyi, Štefan Langer a Tomáš Ptáček. ANO nominovalo Josefa Bělicu, Alenu Olšokovou, Róberta Masaroviče a Petra Hrabčáka.

Průběh zasedání:

10.00 - Primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk zahájil zasedání. 

10.10 - Zastupitelé v abecedním pořadí skládají slib. 

10.25 - Začínají volby členů vedení města

10.40 - Primátorem Havířova byl zvolen Daniel Pawlas. 

"Blahopřeji nově zvolenému primátorovi a přeji mu, aby se mu práce dařila. Současně děkuji všem zastupitelům za podporu, kdy jsem funkci zastával já," řekl odstupující primátor Zdeněk Osmanczyk. 

"Děkuji všem za důvěru a věřím, že budeme i nadále spolupracovat v prospěch města a jeho obyvatel. Rovněž děkuji svému předchůdci za dobře vykonávanou práci," reagoval Pawlas. 

11.00 - Zastupitelé zvolili zbývající náměstky a členy městské rady.

11.40 - Vytvořeny byly finanční a kontrolní výbor a zastupitelé zvolili jejich obsazení. Předsedou finančního výboru je Zdeněk Osmanczyk, kontrolní výbor povede Marek Plawny (KDU-ČSL).

12.00 - Zasedání bylo ukončeno. Radní se přesouvají do objektu magistrátu, kde je čeká první zasedání rady.

"Na programu rady je například i bod o vlakovém nádraží," řekl nově zvolený primátor Pawlas. 

Podle nového primátora bude změna v obsazení radnice znamenat oživení. „Naskakujeme do rozjetého vlaku a musíme řešit první úkoly. Koaliční partneři jsou sice v komunální politice noví, přinese to však jistě mnoho nových názorů," řekl Pawlas s tím, že další zasedání zastupitelstva se bude konat 15. prosince opět v KD Radost.