„Ano, objevilo se nám tady hodně malých medúz sladkovodních. Je jich hodně u pláží i ve volné vodě,“ prozradil Deníku šéf Vodní záchranné služby Těrlicko Lukáš Fojtík. Důvod jejich rozmnožení je s největší pravděpodobností spojen s vysokou teplotou vody.

Nicméně lidé, kteří se v těchto horkých dnech sluní a koupou právě u Těrlické přehrady, se nemají čeho bát. Na rozdíl těchto živočichů v mořích, jejichž chapadla dokážou plavce i ochromit, jejich sladkovodní „příbuzní“ nejsou pro koupající žádným rizikem.

Postrach plavců? Ne!

„Medúzky většinou žijí pouze ve stadiu mikroskopických polypů, které téměř nejsou okem vidět. Teprve pokud se teplota vody delší dobu drží nad dvaceti stupni Celsia, vytvoří se z nich medúzky. Velké mohou být až tři centimetry," uvedl již dříve pro Deník Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Craspedacusta sowerbyi, sladkovodní medúza, je vodní živočich dorůstající do velikosti až 2,5 centimetru. Na jezeře u Hlučína se objevila již před lety a souvisí s oteplováním klimatu.

Spíše než s mořskými medúzami jsou příbuzné s nezmary a v Česku se objevují zejména při tropických teplotách. Lidé je ani nepostřehnou, protože jsou průsvitné a často přichycené na kameni a podle odborníků, přestože se jedná o nepůvodní druh, žádné ohrožení nepředstavují. Živí se velmi drobnými živočichy, které loví.

Je možné, že tito živočichové jsou i v Těrlicku, aniž by to mnozí tušili.