„Jedná se o rekonstrukci části budovy A, kde se měnilo kompletně vše, od podlah, přes rozvody vody, topení, až po nábytek," uvedla ředitelka zařízení Eva Cholewová.

Rekonstrukce, která vyšla na 11 milionů korun byla financována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

„Zatím jsme ve fázi, že vychytáváme mouchy a děláme nějaké drobné opravy," okomentovala Cholewová.

Během rekonstrukce byli senioři umístěni v jiných zařízeních, například v Léčebně dlouhodobě nemocných v Orlové.

„Já jsem sem přišel ze Senior parku v Rychvaldě, líbí se mi tady, v jídelně si můžu zahrát s kamarády maryáš," rozpovídal se jeden z ubytovaných.

V nové zrekonstruované části vzniklo 55 míst, jak pro nepohyblivé klienty, tak i pro ty, kteří pohyb zatím zvládají bez větších problémů.

Rekonstruovaný úsek je rozdělen na domov se zvláštním režimem, kde jsou umístěni například pacienti se schizofrenií nebo ti, kteří měli problémy s návykovými látkami, a na část domova pro seniory.

„V oddělení domova pro seniory máme třicet klientů, mobilních, částečně mobilních i imobilních. Osm jich má jednolůžkový pokoj, zbytek je na dvoulůžkovém," vylíčila nám vedoucí oddělení Monika Kovářová a ukázala nám speciální vany, ve kterých sestřičky myjí pacienty.

„Není to klasická vana, do které si napustíte vodu s pěnou, je samozřejmě přizpůsobená našim potřebám. Té vody se tam nedá dát tolik, je to spíše takové sprchování v leže," vysvětlila nevšední vzhled van Kovářová.

Klienti se o dění během prohlídky zajímali a s hosty čile konverzovali, ovšem jen do chvíle, než začal koncert plný seniorům známých písní v podání dobrovolníků Jiřího Januszka a Mariana Pawlase, jako součást programu, který klienti v domově mají a který jim zpříjemňuje pobyt v zařízení.