Nový zákon tento týden prošel sněmovnou. „Nová zákonná úprava je jistě přínosem, dosavadní praxe je naprosto bezzubá. Jsou zaznamenány případy zásobování rodinného domku uhelnými kaly, dřevem po demolicích rámy oken a jiným nevhodným ,palivem' uskladněným u domku. Nelze ovšem prokázat úmysl spálit ho v kotli," popsal současnou praxi Rostislav Hájek z odboru životního prostředí orlovské radnice.

Z nového zákona se radují také v dalších místech okresu. „Města v Moravskoslezském kraji i Svazek měst a obcí okresu Karviná po možnosti kontroly už dlouho volaly. Určitě to však neznamená, že úředníci začnou hromadně přepadávat domácnosti. Zaměří se ale na ty hříšníky, kteří zákon porušují a na které nás upozorní buď jejich sousedé, nebo strážníci," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Kolková.

Padesátitisícová pokuta by hrozila i lidem, kteří úředníka na svůj pozemek ke kontrole odmítnou vpustit.

Zákon ještě není schválený a vládní opozice se ho chystá napadnout u ústavního soudu. Podle kritiků by totiž šlo o prolomení domovní svobody. „Argumenty, že dojde k narušování soukromí, jsou nesmyslné. Lidé musejí do svých domů pouštět například odborníka pro pravidelnou revizi komínů. Pokud tedy nebude topit nevhodným palivem, tak úředníci nemají důvod na kontroly chodit a ani na ně chodit nebudou," dodala mluvčí Bohumína.

Deník k tématu oslovil zástupce několika měst okresu a také odborníka z Hnutí Duha. Více najdou čtenáři v týdeníkové příloze v úterý 13. září.