Ten jde do druhého kola trochu překvapivě jako druhý v pořadí, když nezískal ani 15 procent hlasů. Osmašedesátiletý stonavský starosta Ondřej Feber vyhrál v prvním kole výsledkem přes 26 procent hlasů. Feber byl senátorem už jednou, v období 2000 - 2006 za Unii svobody.

Povolební tisková konference a představení nové koalice krajského zastupitelstva v Moravskoslezském kraji. Ostrava, 4. října 2020.
Je rozhodnuto! Kraj povede nově ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Piráti do opozice!

Vítěz prvního kola je jeho výsledkem mile překvapen. „Vážím si všech hlasů, které jsem dostal. K dosaženému náskoku přistupuji s velkou pokorou a odhodláním. Rozhodne druhé kolo, účast voličů a podpora dalších kandidátů, kteří nepostoupili,“ komentoval svůj náskok před druhým kolem Feber.

Podle něj stojí za úspěšnou volbou to, že lidé v tomto regionu hodnotí, co pro ně dosud udělal, dělá a jak se chce angažovat dál. Febrovi již veřejně vyjádřil podporu starosta Orlové Miroslav Chlubna. „Ondřej Feber je mi osobně lidsky bližší, lépe si s ním rozumím a věřím, že Karvinsko v něm získá dobrého zastánce,“ napsal na svém twitteru i facebooku starosta druhého největšího města ve volebním obvodu.

Dosavadní senátor říká, že se nepokládal za favorita. Přestože v roce 2008 při první kandidatuře vyhrál hned v prvním kole ziskem nadpoloviční většiny hlasů. „Je to mimo jiné tím, že se reprezentuji stranu, která momentálně není na české politické scéně příliš v kurzu. Každopádně jsem nečekal tak velký rozdíl. Za dosažený výsledek jsem samozřejmě rád,“ řekl Sušil. Pro druhé kolo chce oslovit voliče těch, kteří nyní volili jiného kandidáta a požádá je o podporu.

Na prvním nepostupovém místě je kandidát Pirátů Radim Kravčík (necelých 11 procent) a starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ), který získal necelých 10 procent hlasů. Volební účast byla 26,44 procenta, tedy jen o něco málo nižší než před šesti lety.

V Havířově-Šumbarku se zřejmě kupčil os hlasy voličů. Volit tam přišli lidí, kteří měli za hlas slíbenou finanční odměnu.
Kupčení s hlasy v Havířově? Sami se prozradili, říkají členové volební komise