„Jde o žalobu, jejíž autoři poukazují na kupčení s hlasy při komunálních volbách v Českém Těšně," řekl Deníku Dalibor Zecha, mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

Žalobu, ve které poukazovalo na kupčení s hlasy hnutí SOS pro Český Těšín, soud zamítl.

Protahování povolební agonie komplikuje ve městě situaci. Starosta Vít Slováček dle svých slov doufal, že ustanovující jednání zastupitelstva proběhne 7. listopadu. „Takto je to časová komplikace, zkracuje se nám období pro projednání a přijetí rozpočtu města pro příští rok," řekl starosta, který ve volbách získal nejvyšší počet preferenčních hla­sů.

Dodal, že je sám zvědav na jednání soudu, jaké budou předloženy důkazy, které potvrdí nebo vyvrátí ovlivňování voličů během voleb.

„Nezbývá než dodat, že jsme z toho nešťastní a osobně bych si velmi přál, aby volby v Českém Těšíně probíhaly vždy standardně. Tak krásné město s velkým kulturním dědictvím si nezaslouží tuto negativní nálepku," dodal starosta.

Oficiální a konkrétní informace z povolebních jednání v Českém Těšíně se drží pod pokličkou, nicméně starosta Slováček už dřive Deníku řekl, že variant budoucí koalice je více. Jedna z nich je ta dosavadní, tedy lidovci, ČSSD a ODS, ale ve hře je také složení KDU-ČSL – ODS- Nestraníci.

Žaloba pro neplatnost kandidáta, kterou podala Česká pirátská strana komplikuje situaci také v Karviné, kde se mají noví zastupitelé sejít už v úterý 4. listopadu. Pokud by soud třeba ten samý den odpoledne uznal oprávněnost žaloby, volba nového vedení města by byla neplatná.

Mluvčí města Šárka Swiderová rovněž tvrdí, že město má právo i v tomto případě svolat ustavující zastupitelstvo. „Pokud bychom to nemohli, museli bychom od soudu dostat dopis, s odůvodněním, proč to není možné. A takový dopis jsme nedostali," řekla Swiderová. „Co by bylo, kdyby bylo, teď neřešíme," dodala.