Podpora zaměstnanosti a snaha o sladění nabídky a poptávky na trhu práce. To jsou hlavní cíle příspěvku na podporu regionální mobility, o který mohou od dubna letošního roku žádat nezaměstnaní, kteří jsou registrováni na úřadu práce.

O příspěvek, který úřad práce vyplácí v rámci pilotního projektu je mezi lidmi velký zájem, přísné podmínky však počty těch, kteří na něj mohli dosáhnout, minimalizovaly. Podmínky se před měsícem změnily a podle nových pravidel na příspěvek dosáhne více žadatelů.

"Dosavadní praxe ukázala, že zájem o příspěvek je ze strany uchazečů značný. Řada klientů ale nesplňovala podmínky pro jeho přiznání, proto dochází k jejich úpravě," vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková a dodává, že právě omezená možnost dojíždět za prací je jednou z nejčastějších bariér, které snižují šance nezaměstnaných k uplatnění na trhu práce.

K hlavním změnám patří zkrácení doby, po kterou musí být lidé evidováni na úřadu práce, a také už není nutné uzavřít pracovní smlouvu na dobu delší než rok, ale stačí šest měsíců.

Prvním dvěma žadatelům už karvinský úřad práce příspěvek přiřkl a další žádosti se právě posuzují. „Zájem o příspěvek je značný. Na Karvinsku zaznamenáváme denně několik dotazů," potvrzuje mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Jen od dubna do konce června podalo žádost o příspěvek v rámci celé republiky celkem 85 zájemců. Moravskoslezský kraj se drží na druhé příčce v počtu žádostí, kterých na úřad dorazilo 28. „Právě na severu Moravy se dá, v souvislosti s vývojem kolem OKD, počítat s tím, že počet žadatelů dále poroste," dodává Beránková.

Lidé mohou na dojíždění za prací získat až tři a půl tisíce korun, výše příspěvku je odstupňovaná podle vzdálenosti, kterou za prací lidé urazí. Nejčastěji přiznávaná výše příspěvku je 1 500 korun, kterou získají lidé dojíždějící od desíti do dvaceti pěti kilometrů.