Ve městech ročně svezou až tisíce tun, v obcích několik stovek. A podle aktuálních údajů množství svezeného bioodpadu každoročně přibývá. Jako poslední se letos s plošným svozem přidal Český Těšín a jako mnohé další obce a města službu obyvatelům poskytuje zdarma.

„Za první tři měsíce služby jsme svezli a před skládkováním zachránili 238 tun biologicky rozložitelného odpadu. Přepokládáme, že množství bude přibývat,“ informovala mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková s tím, že před začátek plošného svozu město letos rozdalo obyvatelům rodinných domů 1500 hnědých nádob.

Další nádoby na tento druh odpadu jsou umístěny na sídlištích a také u zahrádkářských osad. V Karviné začali se svozem bioodpadu v roce 2006 a dnes je u rodinných domů rozmístěno 5500 nádob. Před pěti lety přibyly kontejnery na bioodpad také na sídlištích, u škol a u zahrádkářských osad. V posledních letech svážejí ročně v Karviné přes dva tisíce tun bioodpadu.

V Havířově, kde tento systém funguje od roku 2012, loni vyvezli přes dva a půl tisíce tun biologicky rozložitelného odpadu.V Bohumíně lidem chvíli trvalo, že si na možnost svozu bioodpadu zvykli. Velkoobjemové kontejnery na vybraných místech se neosvědčily, a tak radnice zvýhodnila odvoz bioodpadu přímo ze zahrádek na symbolických 150 korun za sezónu.

„Stačí, aby se domkaři zapojili do ekologické kampaně „Chovám se ekologicky, přidáte se?“, v níž se zavazují k tomu, že budou třídit odpad, ekologicky topit a napojí se na kanalizaci,“ připomněla mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Zahrádkářům kompostéryPlošný svoz bioodpadu ale není všelék a navíc není zadarmo. Obce se proto snaží, aby lidé, kteří mají zahrádky, bioodpad zužitkovali na místě.

„Posledních pět let poskytuje všem našim občanům se zahradou  zdarma kvalitní kompostér o objemu 900 litrů, bytovým domům a školám pak větší  o objemu dva tisíce litrů,“ uvedl starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. 

Obdobnou strategii při likvidaci části vyprodukovaného bioodpadu plánují také v Petrovicích u Karviné.

„V souvislosti s tímto zvažujeme možnost těmto lidem pomoci s pořízením domácích kompostérů, které bychom pořídili s využitím finančních prostředků Evropské unie,“ říká starosta obce Marian Lebiedzik. 

Českotěšínští si postěžovali, že se v nádobách objevuje i nevhodný odpad, např. mrtvá kočka, keramické květináče, stavební odpad nebo je bioodpad vkládán v igelitových sáčcích. Proto uvádíme, co do nádoby na bioodpad patří a co naopak ne.

Co do nádoby na bioodpad patří:

 - ze zahrady: tráva, plevel, listí, spadané ovoce, zbytky i celé rostliny, zpracované větve, kůra, části keřů, zemina z květináčů, popel ze dřeva, hobliny a piliny.
 - z domácnosti: zbytky a slupky z ovoce a zeleniny, zbytky pečiva a obilovin, skořápky z vajec a ořechů, odpad z přípravy čaje a kávy, květiny.

A co do nádoby na bioodpad nepatří: 

 - zbytky masa, kostí, kůže, jedlé oleje, tekuté a kašovité zbytky jídel, uhynulá zvířata, jednorázové pleny, sáčky z vysavačů, cigaretové nedopalky, uhelný popel, hnůj, obaly od potravin, směsný komunální odpad, kamení, suť.