Například v Orlové prosadili vznik psí loučky, na které bude možný volný pohyb psů, v Petrovicích u Karviné zase rozšířili okruh lidí, kteří za své domácí mazlíčky nemusí obci platit poplatky.

V porovnání s městy se sice jedná o poměrně nízké částky, úleva od poplatků ale jistě potěší. Právě v Petrovicích se za prvního psa platí 100 korun ročně a za každého dalšího 150 korun. Jejich výše se novou vyhláškou nezměnila, od poplatku jsou ale nově osvobozeni ti majitelé psů, kteří prokážou, že mají pejska čipovaného a zařazeného v registru. Osvobození není nijak omezeno časově, platí tedy po celý život dotyčného psa.

„Tímto chceme motivovat majitele, aby si pejsky nechali čipovat. Věříme, že se toto opatření může díky lepší identifikaci psů pozitivně promítnout do nákladů za útulky, které obec platí za odchycené neidentifikovatelné psy," vysvětlil petrovický starosta Marian Lebiedzik.

Motivace k adopci

V roce 2013 Petrovice za odchycené psy bez majitelů zaplatily přes 600 tisíc korun. Poté začala obec motivovat své občany k tomu, aby adoptovali pejsky z útulku. „V roce 2013 jsme tyto majitele psů osvobodili od poplatků doživotně. Už v roce 2014 šla naše snaha vidět, náklady byly téměř poloviční, zhruba 360 tisíc," říká starosta obce.

„Pořádáme očkování psů a pro tento rok zvažujeme také možnost, že by veterinář pejsky také čipoval. Záleží na zájmu občanů," dodává Lebiedzik. Ceny čipování se pohybují různě, každý veterinář si je totiž stanovuje sám. Například na veterinární klinice v Dolní Lutyni zaplatíte za čip a s čipováním spojenou administrativu 650 korun.

Hromadné čipování zvažovali také v Dolní Lutyni.

„Čipování jsme zvažovali, ale vzhledem k nekompatibilitě jednotlivých systémů prozatím vyčkáváme," uvedl starosta obce Pavel Buzek.

V Doubravě také sázejí na pozitivní motivaci. V loňském roce tamní rada přijala usnesení o poskytování peněžitých darů ve výši 300 korun těm, kteří si vzali z útulku psa, který byl odchycen na území obce.

V ostatních obcích na Karvinsku úlevy pro majitele čipovaných psů zatím neplánují, poplatky se ale i zde pohybují kolem sto padesáti korun ročně a na obecních úřadech je považují za symbolické.