Šesti sty tisíci korun chtějí dětmarovičtí radní motivovat obyvatele obce k nákupu nového kotle s vysokými ekologickými parametry.

Důvod? „Není nám jedno, že se v tomto regionu všichni navzájem dusíme, když někteří topí ve svých kotlích vším možným od mokrého dříví přes olej až třeba po plasty. Proto jsme se rozhodli podpořit lidi, kteří se chtějí chovat ekologicky a plánují výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový, ekologištější," vysvětlil starosta Dětmarovic Ladislav Rosman.

Obec už s nabídkou oslovila domkaře v okrajových částech obce, kde dosud není natažen plyn. Každému z maximálně čtyřicet žadatelů přispěje částkou 15 tisíc korun. Každý si navíc může vyřídit státní podporu v rámci tzv. kotlíkových dotací.

Příklad: pokud člověk získá na kotel za cca devadesát tisíc korun od státu příspěvek čtyřicet nebo i šedesát tisíc korun (podle typu kotle), spolu s penězi od obce je to slušná finanční injekce.

„Pokud se to osvědčí a bude zájem, jsme připraveni tuto podporu v příštích letech zopakovat a podpořit," říká Ladislav Rosman s tím, že obec lidem peníze poukáže jako finanční dar. Dodal, že schválená obecní podpora je relativně čerstvá záležitost, ohlasy lidí však už jsou. „Vesměs pozitivní," dodává Rosman.

S podporou domkařů, kteří chtějí topit ekologicky, počítají i v Karviné. „Podpora bude. Zatím se čeká na to, jak budou vypadat dotační programy, na kotle má přispívat Evropská unie. Tomu pak bude uzpůsobena podpora ze strany města. ČSSD to měla přímo ve volebním programu," řekla mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že proti nejsou ani zástupci KSČM ve vedení města.

„Počítáme s tím také," řekl náměstek karvinského primátora Miroslav Hajdušík.

Aby si lidé, kteří nemohou topit plynem, mohli pořídit moderní kotle na tuhá paliva, obec je ochotna jim na to půjčit. „Už dva roky poskytujeme bezúročné půjčky, ale není o ně valný zájem," přiznal starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. „Pokud máme mluvit v této souvislosti o podpoře, tak bych přivítal státní dotace na plynové kotle," dodal.