Valentýnská únorová neděle přála krásným počasím nejen zamilovaným, ale i milovníkům hor. „Neskutečná pohádka!“ pochvalují si při vysedání z aut na Ostravici. Pokud ovšem najdou volné stání, což není vždycky jednoduché. Dole u pily se parkuje v několika řadách, kromě češtiny tu zní i polština či ruština.

Archivní snímek Jaroslava Chalupy, jenž strávil na Lysé Hoře všechny zimy v období let 1978 až 2015.
Třeskutá zima v Beskydech? Meteorolog z Lysé hory: Nos omrzl za půlhodinu!

„Největší problém ale působí řidiči zajíždějící necelé dva kilometry nahoru k transformátoru,“ tvrdí starostka Pavlína Stankayová. Byť je na mostě přes řeku Ostravici značka nařizující používat sněžné řetězy, respektuje ji snad jeden šofér z dvaceti. Však taky policisté v těchto místech druhou sobotu v únoru rozdávají pokuty.

U transformátoru považovaného motorizovanými turisty za jeden z výchozích bodů k výšlapu na Lysou horu stojí tentokrát i škodovka s kufrem plným domácích dobrot. „Tři koláče za stovku,“ domlouvá se obchod. Lidem, kteří nemají v této době moc aktivit na výběr, tu nabízí své produkty podnikatelé nemající prostor prodávat…

Přelet přes Lysou horu zvládl jediný ze tří balonů. Výhledy na Moravskoslezské Beskydy byly úchvatné.
Podívejte se na úchvatné záběry Lysé hory a Beskyd z balonů. Přelet zvládl jeden

„Od příchodu koronakrize zde nemáme už jen obvyklé turisty, ale i nešťastníky, jimž zavřeli nákupní centra,“ míní Pavel Kuběna coby starosta Malenovic. A vzpomíná na zapadlé auto nezodpovědného návštěvníka hor, kolem něhož nemohou projet hasiči. Svého času v této obci volají kvůli špatnému parkování policisty denně.

„Stávají nám podél plotů, bran i cest,“ popisuje Kuběna s tím, že u nich už uvažují o zóně zákazu parkování mimo vyznačené plochy. Malenovičtí se samozřejmě přidávají ke kampani vesnic pod Lysou horou a spolku živnostníků Beskydhost vyzývající lidi ke slušnému chování. Včetně zodpovědného odstavování vozidel turistů.

Snímky z výletu na Kamenitý, Horský hotel Kozubová a sjezdovka Armáda v Dolní Lomné.
VIDEO: Zimní Beskydy. Podívejte se na trasu Kozubová, Kamenitý a zpět na Polanu

„K výletu patří vlak, to je jasné jako facka!“ vzkazují iniciátoři výzvy v otevřeném dopisu návštěvníkům Beskyd. Když už podle nich do hor, tak ten kousek od vlaku nebo autobusu navíc nikoho nezabije. Na druhé straně však stojí názory těch obávajících se hromadných dopravních prostředků kvůli čínské koronavirové nákaze.

„Policie zavírala celé údolí,“ přidává se z opačné strany nejvyššího beskydského vrchu Antonín Tulach, starosta Krásné. Kde jsou dvě odstavné plochy Sněžník a Visalaje. Tedy oficiální, v reálu výletníci parkují auta, kde se dá: V lesích, na loukách, pozemcích usedlíků i chatařů, dokonce na vjezdech k domům či na zahradách.

Zimní výstup na Lysou horu v Beskydech. 7. února 2021.
VIDEO: Královna Beskyd v zimě? Podívejte se na Lysou horu pod pořádným sněhem

„O víkendech býváme s místostarostou, hasiči i policisty v terénu,“ komentuje situaci starosta z Krásné. I on doporučuje před výletem do Beskyd kouknout na portál www.pomedvedichtlapkach.cz. Zde je apel na veřejnost, jak se na horách chovat. Od parkování, přes udržování pořádku, až po pozdravení ostatních: „Ahoj!“