Zářijové datum bylo vybráno záměrně: už o tři dny později, v neděli 9. září, se totiž konal tradiční Den horníků a svou premiéru měla akce Havířov v květech a s ní oblíbený květinový průvod.

Výstavba OD Budoucnost stála 68,5 milionu korun. Začala v roce 1969 s tím, že skončí o rok později. Nakonec byla stavba objektu dokončena ve druhé polovině roku 1973. Obchodní dům nebyl státní, ale družstevní. S prodejní plochou 6079 metrů čtverečních a rozsahem prodeje patřil k největším obchodním střediskům v regionu severní Moravy a Slezska. Sortiment byl velmi široký. Navíc se zde pořádaly v nepravidelných intervalech týdny prodeje zboží především z Německé demokratické republiky a Polské lidové republiky.

Zboží, které jinde nebylo

Řízení a fungování obchodního domu bylo velmi moderní a progresivní. V rámci propagace konfekčních výrobků, kusového a dětského textilu se konaly předváděcí akce nejrůznějších výrobků nebo módní přehlídky. Obchodní dům dále zajišťoval rozvoz zakoupeného nábytku a průmyslového zboží, provozoval střihovou službu, úpravu konfekce, potahování knoflíků, šití a lemování záclon, montáž sportovních potřeb a sběr fotoprací amatérů.

Hotel Piast v červenci 2010.
Povolí v Českém Těšíně kasino? Zastupitelům se nechce, lidé podepisují petici

O nákupy v Budoucnosti byl obrovský zájem a podle vzpomínek pamětníků za nákupy do Havířova jezdili i lidé z okolí, například z Karviné či Orlové. A to se podepsalo i na tržbách - už po otevření (rok 1974) se tento plnosortimentní obchodní dům mohl pochlubit tržbou 197 milionů korun. A například v roce 1988 Obchodní dům Budoucnost splnil plán maloobchodního obratu na 100,95 procenta, překročení činilo 2 861 000 korun. Roční obrat činil 301 148 647 korun.

Stavba protipovodňových hrází v Bohumíně-Pudlově.
Vláda šetří. Možná nedá peníze na dostavbu protipovodňových hrází v Bohumíně

Novou historii začal psát OD Budoucnost na přelomu tisíciletí. V roce 2000 budova změnila majitele, který se pustil do její celkové rekonstrukce. Změnil se také název na Obchodní dům ELAN.

Historické fotografie

V roce 2012 proběhla rozsáhlejší přestavba interiéru. A o čtyři roky později se opět upravil název, a to na současnou podobu - Obchodní centrum ELAN.

K výročí otevření objektu připravili Kamil Křenek, Jan Szturc a Ivo Lipina ve spolupráci s OC ELAN pod záštitou Spolku přátel historie města Havířova výstavu, která je k vidění přímo v suterénu objektu. Začíná ve sníženém podlaží od parkoviště, kde jsou čtyři stojany s plakáty, a pokračuje do prvního patra třemi dalšími stojany.