Přestože kromě pěších dorazili i lidé na kolech a elektrokoloběkách, dál než před most se nedostali. Ten totiž zatím nemá definitivní povrch. Úsek silnice od Stonavy a Darkova už je hotový.

Den otevřených dveří připravil investor - Ředitelství silnic a dálnic - společně se zhotovitelem, kterým je stavební společnost Skanska. Pro návštěvníky byly připraveny informace o stavbě i dalších plánovaných stavbách dálnic v regionu. Na své si přišly zejména děti, které se mohly vyřádit na nafukovacích hradech a jiných atrakcích, anebo si mohly prohlédnou a „osahat“ velkou stavební techniku – nákladní auta, tahačem, bagry a další.

Oprava hrobky hraběcího rodu Larisch-Mönnich, který v minulých stoletích vlastnil panství Karviná a Fryštát - červen 2023.
Hrobka šlechticů, jež vlastnili Karvinou a Fryštát, se opravuje

„Přišli jsme se podívat i proto, že nás zajímá pohled na zámecký park a Lodičky z míst, která jsou nová,“ řekl Jiří Vondráček, který přijel na kole se synem.

Proč chybí protihlukové zdi?

Představit novou silnici přijeli také představitelé Ředitelství silnic a dálnic, osobně například generální ředitel Radek Mátl a mluvčí firmy Jan Rýdl, kteří s lidmi diskutovali nejen o nové silnici.

Karviná, parkování, dodávky, červen 2023.
V Karviné chtějí vyhnat z parkovišť na sídlišti dodávky. V Orlové už jsou dál

Na přetřes přišlo i téma chybějících protihlukových zdí v místě, kde silnice míjí jezero a areál Lodiček, což je pro Karvinské unikátní relaxační místo, kde se odehrává řada akcí nebo koncertů.

Některým místním vadí, že trasa nová silnice zásadně změnila pohled od jezera a loděnice, a také se obávají, že klid v tomto prostoru naruší hluk od projíždějících aut.

Mátl: Budeme měřit hlučnost, pak uvidíme

Generální ředitel ŘSD uvedl, že se zástupci města se vedlo několik jednání a že v Praze o problému vědí. „V této chvíli jsme dohodnuti, že v červenci spustíme provoz a od září budeme měřit hlučnost. A podle výsledků měření budou následovat další kroky,“ řekl Radek Mátl.

Upozornil však, že ŘSD nemá ze zákona povinnost stavět protihlukové zdi v místech, kde nejsou lidská obydlí, aby je chránila před hlukem, což je právě oblast jezera a loděnice. 

V průchodu domem č 1592 se schází mládež a hlučí. Obyvatelům domu došla trpělivost a chtějí průchod zazdít.
Hlučící mládež vadí lidem z domu v Karviné. Chtějí zazdít průchod, kde se schází

Připomněl, že na straně směrem k městu firma usadila metrová betonová svodidla, aby se tak redukovala hlučnosti od pneumatik.

Mátl také dodal, že pokud by ukázalo, že hlučnost je skutečně nadlimitní, je možné protihlukové zdi podél silnice osadit. Je ovšem třeba legislativně vše ošetřit.

Téměř tři kilometry dlouhá silnice, která bude sloužit jako jihozápadní obchvat Karviné, se staví od června 2020. Spojuje Nádražní ulici v části Bělidĺo, překračuje řeku Olši a kolem Darkovského mostu se dále napojuje na silnici vedoucí do Českého Těšína. První auta by se po obchvatu měla projekt v polovině července.