Bezohledné! Tak popisuje vedení Dětmarovic a tamní obyvatelé rozhodnutí ukončit k 1. květnu provoz obecní lékárny, která zde bez problémů fungovala řadu let.

Podle vlastníka a provozovatele služby soukromé společnosti Lékárna u nemocnice stojí za rozhodnutím především ztrátovost prodejny a trvající pokles v počtu zákazníků. Přesto se firma rozhodla odmítnout nabídku obce, která chtěla provoz lékárny finančně podpořit.

„Ukončení služby jsme se snažili zabránit nejprve peticí s podpisy občanů, ta však přesvědčení firmy nijak neovlivnila. Proto jsme na dubnové radě obce přijali rozhodnutí, že provoz lékárny podpoříme z rozpočtu obce tak, aby firma netrpěla ztrátu. Náklady byly podle propočtu odhadnuty na 150 tisíc korun za rok. O to větší však bylo naše překvapení, když vedení společnosti obci sdělilo, že za nabídku děkuje, ale lékárnu uzavře i tak. Toto považujeme za zcela bezohledný krok k našim občanům,“ přiblížil situaci starosta Dětmarovic Ladislav Rosman a dodal, že ne každý si může dovolit „hupsnout“ do auta a zajet si do lékárny do Orlové nebo jinam.

Nemluvě o seniorech či občanech s omezenou mobilitou.

CO ZAVŘOU PŘÍŠTĚ? HŘBITOV?

Situace s uzavřením dětmarovické lékárny otevřela debatu také na sociální síti Facebook, kde obyvatelé neskrývali své rozhořčení.

„Byl tam příjemný a ochotný personál a navíc kousek od domu. Teď budeme muset pro každou věc jezdit jinam. Co zavřou příště? Hřbitov?“ podotkl na internetu s nadsázkou jeden z občanů.

A proč se tedy společnost rozhodla finanční nabídku obce na další provoz lékárny odmítnout? Podle slov jednatele Ivana Šáchy za tím stála problematika personálního obsazení, se kterou se zdejší pobočka potýká.

S tímto tvrzením však nesouhlasí starosta Dětmarovic Ladislav Rosman.

„Je to nesmysl. Nejenže paní Roudenská, která zde doposud pracovala jako lékárnice, by v prodejně zůstala klidně pracovat do konce roku, ale nabízejí se i jiné nové personální možnosti. Takže v tom problém podle nás není,“ doplnil starosta s tím, že snahou vedení Dětmarovic bude tradiční službu lékárny v obci obnovit. Vyžádá si to však dlouhý čas a značné úsilí.