Do projektu se letos poprvé zapojil i Moravskoslezský kraj, kde o novinku projevily zájem zejména školy z oblastí, pod které spadají vyloučené lokality nebo kde je vysoká nezaměstnanost.
„Cílem projektu je zajistit stravování až pro tři tisíce dětí v hmotné nouzi navštěvující mateřské a základní školy a víceletá gymnázia v Moravskoslezském kraji,“ informovala mluvčí krajského úřadu Petra Špornová s tím, že peníze potřebným dětem přerozděluje MSK pod záštitou MPSV. Prostředníkem jsou pak úřady práce, které rozhodují, zda mají děti na oběd zdarma nárok.
Podle Pavlíny Volné z kanceláře hejtmana jsou cílovou skupinou děti ve věku od tří do patnácti let, jejichž rodiny se po dobu minimálně tří po sobě jdoucích měsíců nacházejí v hmotné nouzi.
Jednou ze škol v našem regionu, které nabídku volných obědů využily, je i Základní a Mateřská škola Družby v Karviné. Nachází se v sociálně problémové oblasti a podle informací Deníku by právě tam mělo putovat nejvíce prostředků v kraji. Na obědy dětí z chudých rodin bude škola moci do konce školního roku využít až 1,8 milionu korun.
„Naše škola leží v lokalitě, kde žije hodně sociálně slabších rodin. Už v počátcích se k projektu přihlásilo několik desítek rodin a v průběhu září pak tento počet vzrostl zhruba na dvě stovky,“ uvedl ředitel školy Andrzej Szyja.
„Některé z těchto dětí si musely v prvních dnech na školní kuchyni a na teplou porci jídla zvyknout. Teď už si ale s chutí přidají a vše funguje tak, jak má,“ dodal Szyja ředitel základní školy v Karviné, kde se do projektu zapojily ještě další tři školy.
Fotogalerie: Školní jídelny
LEPŠÍ DOCHÁZKA
Řada ředitelů zapojených škol a školek v regionu potvrzuje i výsledky nedávné analýzy Nadace Open Society Fund a společnosti Median, podle které jdou obědy zdarma ruku v ruce s lepší školní docházkou.
„Dle slov ředitelů jsou školáci a předškoláci velmi spokojení a dokonce i klidnější. Celý projekt obědů zdarma má podle nich také motivační stránku vzhledem k tomu, že na děti ve škole něco čeká, dochází ke snižování absence,“ uvedla například mluvčí havířovské radnice Jana Dybová s tím, že ve zdejším městě se do projektu zapojily čtyři mateřské a pět základních škol.
Podpora dětí z chudobných rodin přitom není ničím novým. Rodinám, které mají hluboko do kapsy, pomáhají už řadu let neziskové organizace nebo soukromí dárci.
VLNA KRITIKY
S projektem MPSV však nesouhlasí někteří pracující rodiče. Ti považují za křivdu, že oni sami musí za vše platit, zatímco jiným rodičům, kteří nezavadí o práci, stát přispívá štědrými dávkami a nově jejich dětem platí i obědy.
Slova kritiky se pak snášejí i na administrativní řešení projektu, které podle některých představuje pro školy a školky další zátěž.