Práci 70 záchranářů, kteří se po výbuchu snažili pomoci lidem v dole a poté hasili požár, poděkoval za práci a odvahu sám premiér Andrej Babiš.

Vzpomínková akce se konala v centru Stonavy, v malém parčíku, kterému nově dominuje velká kamenná slza – památník na 13 vyhaslých hornických životů. Jeho slavnostního odhalení se zúčastnil i předseda české vlády Andrej Babiš, zástupce polské velvyslankyně v Česku, slezský vojvoda, moravskoslezský hejtman, světící biskup z ostravsko-opavské diecéze, ředitel OKD a mnoho dalších.

Jak připomněl jeden z řečníků, loňské předvánoční neštěstí v Dole ČSM je největší důlní tragédie v Česku za posledních 30 let. Biskup Martin David se poté za zemřelé horníky pomodlil.

Největší část pozůstalých po obětech přijela z Polska. Polských horníků zemřelo 20. prosince v Dole ČSM 12. Památce toho třináctého, Martina P. z Dolní Lutyně, se přišla poklonit jeho partnerka Jana, která s mužem vychovávala dvě děti.

Důl stál, méně se vytěžilo

Loňský výbuch metanu v dole stál nejen životy 13 lidí a další se dlouho léčili z následků zranění, ale znamenal i zastavení těžby. Výkonný ředitel OKD Michal Heřman to odhadl na 400 tisíc tun, které se nevydobyly. Dodal, že OKD už má povolení od Obvodního báňského úřadu na vyklizení technologie z výbuchem postižených porubů. „předpokládáme, že počátkem února začneme s vyklízením technologií z těchto míst,“ řekl Michal Heřman.

Někdy v únoru se také očekává stanovisko polské vyšetřovací komise k příčinám neštěstí, v níž pracují policisté a státní zástupci obou států. „Mám zprávy, že v polovině února chce komise zveřejnit zprávu o příčinách výbuchu v Dole ČSM,“ řekl výkonný ředitel OKD.