Stavba mrakodrapu je rozdělena do dvou fází. „První z nich by měla být dokončena na počátku roku 2009, druhá pak v září 2009,“ sdělil Michal Dedek ze společnosti CTP Invest, která je investorem projektu. Tato nizozemská společnost získala na konci loňského roku potřebný pozemek. Za ten zaplatila dvacet milionů korun.

Výstavbě „ostravských dvojčat“ v minulosti předcházel nesouhlas obyvatel nedalekého polyfunkčního domu, kteří také sepsali petici. Někteří dokonce chystali podat trestní oznámení. Stěžovali si na to, že je v místě, kde se mají mrakodrapy tyčit, nestabilní podlaží kvůli důlní činnosti. Ani pokácení několika stromů v místě stavby a následné protesty obyvatel práce neoddálily.

Podle projektu společnosti CTP Invest má mít objekt v lokalitě náměstí Republiky dvě části. Čtyřiadvacetipodlažní budovu nazývanou Alfa a jedenáctipodlažní budovu s názvem Beta. Oba objekty přitom budou vzájemně propojeny třetí budovou nazvanou Gama. Komplex bude určen ke kancelářským účelům, v přízemí by se pak měly nacházet menší prodejny jako květinářství či trafiky. Nebude chybět ani restaurace.

Součástí budou též podzemní garáže, v okolí se počítá s parkovou úpravou, výsadbou okrasných dřevin a vodními plochami. Předpokládaná výše investice je čtyřicet milionů eur, tedy asi 1,1 miliardy korun.

CTP Invest založil v roce 1996 tým nizozemských realitních specialistů. Vlastní a provozuje síť CTPark Network, kancelářské areály v Brně, Ostravě a Modřicích či hranickou továrnu na výrobu televizních obrazovek Multidisplay – někdejší LG.Philips Displays Czech Republic). Dosud firma v Česku investovala přes miliardu eur, což je v přepočtu více než 28,5 miliardy korun.

Před zahájením výstavby mrakodrapu bylo v lokalitě náměstí Republiky vykáceno několik stromů. Dřevorubci je postupně poslali k zemi. Podle primátora Ostravy Petra Kajnara (ČSSD) probíhalo vše podle schváleného projektu. Primátor však připomněl, že investor mohl postupovat citlivěji a stromy přesadit, podobně jako to udělala společnost Hyundai v Nošovicích.

Související článek: