Ohrada slouží nejen morčatům, ale také křečkům, zakrslým králíkům nebo velkým šnekům. K ohrádkám se chodí dívat lidé z celého okolí. Sami přinášejí svá zvířátka, která tam pak venčí.

Přírodní výběh je ve dvorku za domem ve Studentské ulici, u plotu střediska Santé. Autor výběhu Marek Pollák je tam každý den několikrát a mladým chovatelům s chovem dokáže poradit.

„Vesměs tady trávím i několik hodin denně, hlavně odpoledne a večer, když venčím svůj chov. Obvykle jsou morčata venku po celou dobu. Leckdy ho i opustí, ale když se necítí v bezpečí, tak se hned do ohrady vracejí. Jsou už tak naučena odmala. Ale hlídat se musejí pořád. Nejdříve jsme tady vybudovali jednu ohrádku, ale některá morčata se nesnášejí a útočí na sebe. Tak jsme udělali další, kde mohou být odděleně. O něco menší křečci mají vlastní výběh. Šneci pak mají nejmenší,“ vysvětlil Marek.

Téměř každý den odpoledne se u výběhu scházejí děti, které zvířata pozorují nebo si s nimi i hrají. „Morčata se mi libí, ale doma máme jen rybičky,“ řekl v pondělí jeden z chlapců, kteří se u výběhu zastavili.

Vítání prvňáků na ZŠ Gorkého v Havířově.
OBRAZEM: Do prvních tříd v kraji nastoupilo 10 tisíc prvňákůCelý výběh je z přírodního materiálu. „Je z větví a kamenů, které jsme nasbírali v okolí. Zvířátka si ve výběhu mohou pochutnat na listí, kůře větviček a na hmyzu, který ve výběhu najdou. Určitě je lepší, když se zvířata mohou proběhnout venku a nemusí být jen zavřená někde doma v klecích a kotcích. Samozřejmě že chovatelé musí mít zvířata pod dohledem. I tady na sídlišti by totiž na ně jako na kořist mohli zaútočit draví ptáci nebo kočky,“ dodal Marek Pollák.

Výběh už zapůsobil jako útulek. „Někdo nám tady nechal jedno morče. Bylo v zanedbaném stavu, ale postarali jsme se o něj,“ řekl závěrem mladý chovatel.

Zdroj: Youtube