Zvítězí statní muži nebo odhodlané ratolesti? Po rychlém a zběsilém běhu na lidskou zeď to šéf slovanských vojáků rozpouští.

Cyril a Metoděj. Tak se jmenovala akce, kterou ve středu Archeopark v Chotěbuzi uctil a oslavil Den slovanských věrozvěstů. Na návštěvníky tak čekal speciální interaktivní program.

„Ve spolupráci se spolkem Tizon jsme připravili různá stanoviště, kde si děti mohly vyzkoušet tkalcovství, něco si vymodelovat z hlíny, vyrobit si přívěšky a amulety. Pro ty odvážnější tu byla střelba z luku nebo šerm s dřevěnými meči. Členové spolku navíc vyprávějí historii trochu jiným způsobem než naši průvodci což může být i zpestřením oproti klasickému výkladu,“ uvedla muzejní pedagožka Petra Nevelőšová.

Vše co si zde vyrobíte si také můžete odnést domů. Veškeré vyrobené produkty jsou totiž v ceně vstupného. Spolek pro historii a šerm Tizon vložil do autentičnosti velké úsilí.

„Kdyby si chtěl návštěvník něco koupit musel by platit šátky. Ano, látkovými šátky. To bylo totiž platidlo původních Slovanů.“ prozradila tkadlena a zároveň členka historické skupiny. V rámci krátkého divadelního představení ukázali obyčejný život Slovanů.

„Připravili jsme si novou humornou scénku, která se jmenuje Putování Ibrahim Ibn Jákoba. Byl židovským kupcem ze Španělska a v 10 století prošel střední Evropou. V rámci jeho komentářů z cest ukazujeme jak se žilo, poté následuje boj s dobovými zbraněmi a jedna ukázka dobové taktiky,“ řekl Jiří Václavínek, předseda historického spolku Tizon.

Takováto akce v Archeoparku rozhodně není poslední. Muzeum Těšínska připravuje pro návštěvníky další program, který se bude nést v podobném duchu.

Kateřina Paraiová