Čekala na ně pestrá směs lidového umění a řemesel jako práce kovářů, metláře, perníkářky, předení na kolovrátku a řada dalších zajímavostí. Novinkou byla výtvarná dílna. Na malování obličeje se dokonce stálo ve frontě.

„Jsem ráda, že zájem je velký. Přání dětí jsou různá. Jedno například chtělo, abych na pusinku namalovala slona, další koníčka, častější jsou motýli," přiblížila výtvarnice Martina Šotkovská. V provozu byl i větrný mlýnek, kterému se říká viatrak. Jeho dva mlýnské kameny mlely nejčastěji žitná a ovesná zrna. Nyní funguje na elektrický pohon.

Příjemnou atmosféru navodili lidoví muzikanti. Návštěvníci byli spokojeni. „Chodíme sem každým rokem. Je to už taková naše tradice. Ochutnáme sýr, perníčky a smotáme provázek. Chlapci si tentokrát nechali namalovat tvářičku. Samozřejmě s manželem jsem se líbala pod rozkvetlou třešní," svěřila se Alena Chovancová, maminka tří dětí.

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. Byla prohlášena kulturní památkou, je spravována Muzeem Těšínska.