To vše patřilo na Štědrý den odpoledne v havířovském Městském klubu seniorů na Studentské ulici k večeři osamělých seniorů s primátorem města Havířova Danielem Pawlasem a náměstkem primátora Danielem Vachtarčíkem.

Podávala se hrachová polévka, bramborový salát, smažené kuřecí řízky nebo smažená ryba. Nechyběl ani přípitek, cukroví, ovoce na stolech a káva. Program obohatily zpěvem studentky Základní umělecké školy Bohuslava Martinů.

Každý účastník přátelského posezení, bylo jich 47, obdržel dárek s potravinovými balíčky doplněné výrobky klientů SANTÉ a upomínkovými předměty města. Finanční spoluúčast seniorů byla stejně jako v minulém roce 180 korun. Zbytek hradilo město ze svého rozpočtu.

Vydařenou akci připravil Odbor sociálních věcí magistrátu. Havířovská tradice večeře s primátorem se datuje rokem 2009.

Oběd pro bezdomovce

Také azylový dům a noclehárna pro muže Armády spásy v Havířově na Štědrý den ožil vůní Vánoc. Stejně jako v minulých letech i letos byl připraven sváteční oběd. K ozdobenému stolu zasedlo 18 obyvatel domu, muži různého stáří, vzdělání, dovedností a náboženského vyznání, které spojuje ztráta střechy nad hlavou.

Ještě před stolováním na kytaře zahrál ředitel charitativního zařízení Ladislav Solana, krátký projev a duchovní rozjímání pronesla majorka Armády spásy Ardi van Hattem. Sálem zazněla píseň, Narodil se Kristus Pán. Potom se podávala hrachová polévka a rybí filé s bramborovým salátem. Nechybělo ani cukroví, ovoce a nealkoholické nápoje.

Jako vánoční dar každý dostal dárkový balíček s hygienickými potřebami, sladkostmi a dalšími drobnostmi. Obdobně tomu bylo i v noclehárně, která slouží bezdomovcům k občasnému vyspání. Terénní pracovník vyhledával bezdomovce v ulicích města, byli pozvaní na oběd a také dostali drobné dárky.