Účastnice kurzu nejdříve preventistky městské policie seznámily s právním výkladem použití sebeobrany a vysvětlily, že nejlepší obranou je kontaktu s agresorem předcházet a zcela se mu vyhnout.

Mezi kurzistkami však byly i ty, které už měly nepříjemnou zkušenost s přepadením. Jedna žena dokonce přiznala opakované útoky. „Už třikrát se mě snažil někdo přepadnout. Jednou jsem šla ráno do nemocnice, kde jsem tehdy pracovala. Najednou mě zezadu přepadl nějaký muž, hoch, nevím. Měl kapuci. Chytil mě zezadu, ale stačila jsem mu chytit ruce a utíkala jsem pryč. Tady se chci naučit alespoň základy, jak se ubránit," popsala Pavla Onderková.

V první lekci se ženy učily základům odvrácení útoku. Strážníci jim předváděli první chvaty, kterými může i slabší žena zaskočit fyzicky zdatnějšího útočníka.

„Letos pořádáme už jedenáctý kurz. V některých letech byly dva, jindy čtyři, podle počtu zájemkyň. Těch stále přibývá a dokonce je zájem o zdokonalování. Cílem kurzu je posílit u žen sebevědomí a docílit toho, aby uměly reagovat v krizové situaci," řekl při zahájení kurzu ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.