První trampové se začali objevovat v době vzniku Československa v roce 1918. Zrodil se fenomén, jenž ovlivnil životy mnoha tisícům lidí, především z městských aglomerací.

Přestože Havířov má pouhých 63 let, tramping se v městě pevné zakotvil. Na výstavě jsou k vidění různé fotografie, trampské vybavení a nářadí, ručně psané kroniky, písemné informace o místních osadách a spousta dalších zajímavostí. Vše připravil Stanislav Galásek v komunitě známý jako Johnki, ve spolupráci s dalšími vyznavači tohoto neformálního hnutí. Výstava potrvá do 29. listopadu.

Často se naskýtá otázka co je vlastně tramping, jak je organizován, jaké má poslání nebo čím se zabývá. Stručně se dá říct, že jsou to především lidé, kteří milují přírodu a většinu svého volného času tráví v lesích a v kopcovitém terénu. Tam i přespávají, občas pořádají slavnostní ohně, zakládají trampské osady, jsou ale také trampové samotáři. Tramping se nevyhýbá ani řekám a jezerům. Trampové vystupují pod přezdívkou. Zpravidla nevědí kdo čím je, jak se jmenuje nebo co dělá. Velké oblibě se těší trampské písně a hudba. Ta má své pevné místo na festivalu Porta, který je jedinečný díky oblastních kol, jejichž vítězové postupují do Českého národního finále v Řevnicích.