Zatímco venku mohli například zhlédnout vystoupení skupiny historického šermu Tartik, nebo si přímo na svém obličeji vyzkoušet Facepainting, uvnitř se mohli i ledacos naučit. Probíhala tam totiž Velikonoční výstava, kde vystavovatelé ukazovali své řemeslné výrobky a dokonce zájemce do svého umění i zasvětili.

Například šestiletá Terezka Kvasnicová se učila, jak si může namalovat kraslice. „Moc se mi to líbí, určitě to vyzkouším i doma,“ prozradila dívka redaktoru Deníku. Ale nejen typicky velikonoční ozdoby si mohli návštěvníci výstavy zhotovit. V dalším stánku si mohli například vyzkoušet výrobu šperků.

„Lidé si mohou vyrobit například náušnice nebo náramky. A stačí jim k tomu opravdu málo – kleštičky a nějaké ty komponenty, jako jsou perličky, drátky nebo řetízky,“ vysvětlila Blanka Plisková.

Nejednoduší ozdoby, jako jsou náušnice prý lze vyrobit za deset minut, naopak zhotovení těch složitějších může trvat třeba i hodinu. Nejen na ozdobu, ale i k ochutnání zval stánek Antonie Horké. Ta totiž měla rozloženo spoustu malovaných medových perníčků. „Mám doma hodně vnoučat, takže jim peču dobroty,“ uvedla paní Horká.

Jak se smíchem dodala, co dnes neprodá, to snědí vnoučata. Podle ní je pečení i trocha alchymie. „Než jsem přišla na to, co je dobré, vyzkoušela jsem zhruba 20 receptů,“ řekla Antonie Horká. A důležitá podle jejích slov je nejen chuť, ale také vzhled. Nádherně malované chaloupky, zajíčci nebo třeba zvonečky na jejím stole její slova jen potvrzovaly.

David Gorgol