Ten současný – Jaroslav Palas – už totiž nekandiduje. Kdo se tedy stane novým prvním mužem kraje? Může to být Miroslav Novák (ČSSD), Josef Babka (KSČM), David Sventek (ODS) nebo třeba Pavol Lukša (TOP 09).

Koaliční vyjednávání začnou už v sobotu večer, kdy budou známy výsledky voleb.

PŘIPRAVUJEME VOLEBNÍ ON-LINE SPECIÁL: Sledujte s námi už od soboty na webu průběžné výsledky voleb a ohlasy z politických stran.

Místní policisté a strážníci jsou v pohotovosti. Volební místnosti budou hlídat i přes noc

S otevřením volebních místností budou se muži zákona v celém okrese zaměří na to, aby volby proběhly tak, jak mají. Budou mimo jiné kontrolovat dění v okolí volebních místností.

„Policisté budou dohlížet na klidný průběh voleb a zajistí, aby nedošlo k narušování veřejného pořádku," informovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková před zahájením voleb.

Služby prý budou naplánovány tak, aby mobilní hlídky přijížděly k okrskům v určitých intervalech a pěší hlídky se pohybovaly v okolí volebních místností. Na klid budou dohlížet jak policisté v uniformách, tak i v civilu. Podle policejní mluvčí zatím při žádných volbách nemuseli policisté zasahovat.

„Pouze se řešilo oznámení o kupování volebních hlasů v Českém Těšíně," řekla policejní mluvčí.

Podle ní se obyvatelé měst nemusí bát, že by kvůli volbám policisté věnovali menší pozornost jiným problémům a zanedbali celkovou bezpečnost ve městech.

„Volbám jsme přizpůsobili počet nasazených policistů a služby budou zajištěny plošně v celém městě," zdůraznila Zlatuše Viačková.

Republikoví policisté budou navíc spolupracovat také se strážníky. To potvrzuje také zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana. „Veškerá činnost bude koordinována a rozvrhneme okruh činností obou složek," vysvětlil Václav Ožana.

Kromě kontroly nad tím, aby nedocházelo k výtržnostem, zabezpečí strážníci také dohled nad volebními místnostmi v nočních hodinách.

„Budeme hlídat, aby nedošlo k vloupání do těchto objektů. V tom nám velmi pomůže například také kamerový systém nebo pult centrální ochrany," uvedl Ožana.

Zvláštní síly vyčlení na volby orlovští strážníci. „Samozřejmě, že budeme objíždět okrsky a dohlížet na bezproblémový průběh voleb. Na noční směnu nasazujeme pětadvacet strážníků, kteří budou fyzicky hlídat volební místnosti," podotkl ředitel Městské policie Orlová Rostislav Szczurek.

Podle jeho slov působí fyzická přítomnost strážníků v blízkosti volebních místností především preventivně.

„I když jsou samozřejmě připraveni kdykoli zasáhnout. Volby v Orlové probíhaly v uplynulých letech vždycky v klidu a naprosto bez problémů. Věřme, že tomu tak bude i letos," dodal Rostislav Szczurek.