„Radnice se už několik let o okrajové části města postižené těžbou uhlí nezajímá a snahy místních obyvatel o zlepšení životních podmínek více méně ignoruje. Proto jsme se teď rozhodli založit osadní výbory, které by jim umožnily se více podílet na rozhodování o dění ve městě,“ říká neoficiální mluvčí této inciativy Monika Heisigová ze spolku S.O.S. Karviná. Dodala však, že tento krok musí schválit zastupitelstvo města.

Obyvatelé těchto městských částí chtějí převzít část zodpovědnosti za svoji čtvrť na svá bedra. Dohodli se tak v listopadu na veřejných schůzích a sestavili dokonce petici, pod kterou se podepsala značná část místních. Takto chtějí zastupitelům dokázat, že o zřízení osadních výborů mají občané opravdu zájem. A právě Monika Heisigová včera do rukou primátora města předala dvě petice podepsané 216 občany zmíněných městských čtvrtí.

Osadní výbor tvoří lidé, kteří mají v dané městské části trvalé bydliště a chtějí se aktivně podílet na rozvoji, zlepšování podmínek pro život, zajišťování potřeb místních občanů apod. Zřízení osadních výborů spadá do kompetence zastupitelů a běžně fungují ve městech po celé republice. V Karviné ale lidé napoprvé narazili na odpor radních. Jde totiž už o druhý pokus, kdy žádají o zřízení osadního výboru.

„Poprvé rada města smetla požadavek občanů Karviné-Louk ze stolu a ani nenavrhla projednání této žádosti na zasedání zastupitelstva. Přestože se tehdy celá záležitost nedočkala větší pozornosti ze strany médií ani veřejnosti, nevzdáváme to. Tentokrát chceme osadní výbor prosadit,“ dodal Stanislav Ryba, obyvatel Louk.