„Škola je určena dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Moje dcera, která má oční vadu, do této školy chodila. A chodila tam ráda! Takže jsem samozřejmě nechtěl, aby školu zrušili, psal jsem různé dopisy a snažil se zapojit i ostatní rodiče," vzpomíná na začátky spolupráce s místní školou Kovács, který za svou pomoc při aktivitách pro žáky s mentálním postižením a autismem nedávno získal ocenění Nadace OKD „Srdcař".

„Pan Kovács nikdy neodmítnul naši žádost o pomoc.

I když není pedagog, je důležitým členem našeho týmu," říká ředitelka školy Marie Filipcová a uznává, že učitelé jsou někdy tak ponoření do problematiky vzdělávání a výchovných problémů, že zapomínají na fakt, že i člověk jiné profese může mít jistý nadhled a chuť dělat něco pro děti.

A právě profese přivedla závodního inspektora a předsedu pravicových odborů Dolu ČSA k Abilympiádě, soutěži zručnosti a dovednosti. Jako zaměstnanec OKD se stal patronem soutěže, jejíž pořádání probíhá díky minigrantu Nadace OKD.

„Všechny děti tady mají postižení, v klasických soutěžích mezi školami tak nemají šanci uspět. Proto jsme zorganizovali soutěž určenou těmto dětem, nejen z naší školy, ale i z okolních škol. Mohou tak férově porovnat své schopnosti s vrstevníky," představuje soutěž ředitelka školy.

A co dává patronovi nejvíce zabrat? „Jsem předsedou poroty a rozhodnout mezi padesátkou dětí je strašně těžké! Všichni se tak snaží, vidíte jejich radost, nejraději bych nechal vyhrát všechny, protože si to zaslouží," říká Kovács.

„Ocenění mi udělalo obrovskou radost! Po čtyřiceti letech na šachtě se chystám skončit s profesí, takže je to pro mě takové pěkné rozloučení," říká srdcař a uznává, že se při slavnostním vyhlašování vítězů neubránil slzám dojetí. Součástí ocenění byl také šek na deset tisíc korun.

To, jak s nimi patron školy naložil, dokazuje, že je opravdový srdcař. „Ty peníze vlastně nejsou moje, vyhrály mi je děti, takže jsem je dětem také daroval," říká Kovács a dodává, že k slavnostnímu předání šeku škole dojde při akci Vánoční zpívání. Škola tak od svého patrona dostane pěkný vánoční dárek.