„Ředitel nemocnice nepostupuje s péčí řádného hospodáře, neplní své povinnosti a důsledně neřeší ekonomické ztráty,“ tvrdí mj. odboráři v otevřeném dopise, kde dále upozorňují třeba na to, že ředitel Jiří Matěj údajně činí represe vůči části zaměstnanců a další.

„Závažným problémem je neschopnost managementu personálně dovybavit nemocnici v Karviné-Ráji. Naši nemocnici nestabilní situace limituje při přijímání nových lékařů a sester,“ píše se zde mj. také. Dopis je k vidění třeba na internetových stránkách a sociálních sítích města Orlová, podepsána je vedoucí orlovské odborové organizace.

Ředitel nemocnice Jiří Matěj se ale ohradil proti. „Tak například nařčení z neschopnosti personálně řešit nemocnici v Karviné. Na to mohu odpovědět, že za dobu mého vedení se zde podařilo personálně stabilizovat internu, rentgenové pracoviště, gynekologicko-porodní oddělení i některé odborné ambulance,“ uvedl Jiří Matěj.

„Na setkání s odboráři jsem ptal také na ony údajné persekuce, vyslechl jsem, že takto se označují pohovory pracovníků nemocničního managmentu, které nyní s personálem orlovské nemocnice osobně probírá, za jakých podmínek by byli v rámci chystané optimalizace ochotni přejít z orlovské nemocnice do Karviné a další tyto věci,“ řekl dále ředitel špitálů.

Deník oslovil také krajského zdravotního radu Martina Gebauera. „Vedení kraje se dopisem určitě bude zabývat, předpokládám, že to bude na zasedání krajské rady za čtrnáct dní a já zde nechci předjímat její stanovisko,“ řekl v úterý.

On sám ale argumenty uvedené v dopise označil za nepodložené. „Vždyť chystaná optimalizace má mj. Nemocnici Karviná-Ráj, pod kterou spadá i Orlová, stabilizovat jak personálně, tak i ekonomicky. Ten původní plán, který se objevil před tři čtvrtě rokem, zde mj. počítá s úsporou až 42 milionů korun ročně,“ uvedl krajský náměstek.

O konečné podobě optimalizace nemocnic v Karviné, Orlové a Havířově má rozhodnout krajské zastupitelstvo v březnu. Ředitel nemocnic Jiří Matěj má nyní během února předložit na kraj několik verzí, jak by optimalizace měla vypadat. Verzí je celkem šest, představitelé kraje pak vyberou tu finální.