Ti, kteří musí jet do Ostravy jen výjimečně, si vystačí s jízdenkami, které si zakoupí u řidiče, nebo v automatech, případně přes mobilní telefon. 

ODISka

Pravidelní cestující však využijí elektronickou kartu systému ODIS, tzv. ODISku. Tu mohou využívat několika způsoby. Karta může sloužit jako dlouhodobá časová jízdenka či síťovka pro místní dopravu, a to i současně. 

Jak však v pátek Deníku řekl ředitel osobní přepravy ČSAD Havířov Jakub Vyvial, cestujících, kteří už si ODISku koupili, nebo se jim v současné době vyřizuje je poměrně málo.

"V současné době je držitelů řádově několik tisíc, přičemž podle našich předpokladů by se jejich počty měly pohybovat v desetitisících. Očekáváme, že lidé začnou mít zájem teprve od příštího týdne, kdy zaznamenají nástup změn. Na vyřízení žádosti a dodání karty se přitom čeká zhruba 21 dnů," uvedl.   

Lidé, kteří ODISku dosud nepoužívali, a nyní si ji rychle houfně vyřizují, však mají z celého systému obavy. Ne všichni se už seznámili s návodem používání karty. 
Návod na použití karty ODIS
Další informace přináší leták se základními informacemi.
Informační leták

Dlouhodobé časové jízdenky

„Kdo cestuje třeba z Karviné nebo Havířova pravidelně, bude využívat určitě dlouhodobé časové jízdenky. Na svou ODISku, kterou si pořídí u ČSAD Havířov nebo ČSAD Karviná nebo Dopravního podniku Ostrava si nahraje příslušné tarifní zóny na své trase. To si každý vybere sám podle svých potřeb, při prvním nákupu mu v tom poradí v předprodeji, pak už jen opakuje. ODISky jsou všude stejné, liší se jen barvou a logem vydavatele," sdělil jednatel Koordinátora ODIS Aleš Stejskal.

V rámci celého Moravskoslezského kraje mohou cestující kombinovat libovolné tarifní zóny. Podle výběru může využívat autobusovou, trolejbusovou, tramvajovou i vlakovou dopravu.

Jakými zónami projíždíte? MAPA

Příklad:
Cestující, který si na ODISku koupí měsíční, čtvrtletní, půlroční nebo roční zóny Ostrava, Šenov a Havířov, může mezi těmito městy cestovat autobusem i vlakem. Ceník najdete ZDE

Elektronická peněženka

Nejčastěji je ODISka využívána jako elektronická peněženka, na kterou si cestující nahraje určitý finanční kredit. Minimální částka je 100 korun, maximální 3000 korun. Dobíjet lze v e-shopu, prodejních místech i v autobusech některých dopravců. 

Z nahraného kreditu pak systém při jednotlivých cestách odečítá částky, které cestující projede.

Přestupování

Systém pamatuje na zvýhodněné přestupování ve stanoveném časovém limitu. Přestupování je možné ve stanoveném čase 30 minut neomezeně na různé linky a spoje, a to jak na místní linky v tarifní oblasti Ostrava XXL, tak na linky příměstské dopravy. 

Ceníky elektronických jízdenek najdete ZDE

Pro přestupování jsou důležité půlhodinové limity. Aby cestující využil zvýhodněný přestup, musí nastoupit na místní dopravu do 30 minut po příjezdu příměstského autobusu. Pokud to stihne, odečte mu ODISka z kreditu 11 korun. Pokud nastoupí později, zaplatí plnou cenu 20 korun.

Od té chvíle, kdy si cestující koupí zlevněnou přestupní nebo plnou jízdenku, začíná mu běžet další půlhodina, po kterou na ni může cestovat po celé Ostravě a dále přestupovat. Poslední přestup však musí stihnout nejpozději v 30. minutě, byť pak může tímto spojem cestovat bez omezení až na konečnou. Za další jízdenku už zaplatí plnou cenu.

Příklad: 
V Havířově cestující nastoupí do autobusu a řidiči oznámí cílovou zastávku, tj. Hranečník. Zařízení mu z karty odečte obnos rovnající se tzv. základní sazbě (9 Kč) a počtu kilometrů (kilometr = koruna). Na Hranečníku nastoupí do tramvaje nebo trolejbusu, kde přiloží ODISku ke čtečce ve vozidle a počká, až se na displeji objeví po několika málo vteřinách potvrzení registrace.
Pokud na Hranečníku nastoupí do 30 minut od příjezdu havířovského autobusu na Hranečník, odečte se mu z karty 11 Kč (základní cena 20 Kč je snížena o základní sazbu 9 Kč, kterou už zaplatil v havířovském autobusu) a může buď cestovat uvedeným spojem až na konečnou bez jakéhokoliv hlídání času (např. linkou č. 4 až do Martinova) nebo v dalších 30 minutách po registraci přestoupit do jiného spoje, tam se bezplatně opět přiložením ODISky zaregistrovat a dojet až na konečnou.
Může ale dále přestupovat. Například po asi 20 minutách jízdy v tramvaji č. 4 může ve Svinově nejpozději v 30. minutě od nástupu na Hranečníku přestoupit na autobus č. 46 a dojet až do Polanky bez dalšího omezení. 

Opačným směrem…

Zvýhodněný přestup platí i opačným směrem. Pokud cestující stihne od prvního nastoupení do prostředku místní dopravy do 30 minut nastoupit i do příměstského autobusu, bude mít tuto cestu levnější o 9 korun. 

Příklad:
Cestující nastoupí například na zastávce Karolina do tramvaje, kde se zaregistruje na čtečce. Ta mu z karty odečte 20 Kč jako základní tarif. Dojede na Hranečník a nastoupí do havířovského autobusu, kde řidiči oznámí svou cílovou zastávku v Havířově. Pokud se tento přestup uskuteční do 30 minut od prvního nástupu do tramvaje na Karolině, zaplatí v příměstském autobusu pouze za ujeté kilometry, tedy bez základní sazby 9 Kč, kterou už zaplatil v tramvaji. 

Cestující se svou ODISkou může koupit jízdenku i pro spolucestujícího, zavazadlo nebo psa. Dokupovaná jízdenka má platnost 30 nebo 60 minut. 

Zvýhodňující výjimky

Pro cestující z Karvinska připravil KODIS některé výjimky, aby měli cestování výhodnější. 

Z Petřvaldu je možné cestovat příměstskými autobusy v rámci tarifů Ostrava XXL. 

Cestující z Karviné a Orlové mohou na jízdenku zakoupenou přes ODISku v tarifu REGION na spojích linky 531 nebo 551 do zastávky Hranečník na tuto jízdenku pokračovat v úseku Hranečník > Most M. Sýkory / Nám. J. Gagarina linkami DPO 38, 71, 101, 107 nebo 110. Tato výjimka neplatí v opačném směru!

Ušetřit mohou i lidé z Albrechtic, Horní Suché a Těrlicka. Pro cestování v autobusech MHD mají výhodnější používat dosavadní elektronickou kartu ČSAD Havířov s 2. pásmem pro okolí města, než si kupovat zónu ODIS za 235 korun. 

Pomalé terminály

Zkušení cestující popisují některé problémy s používáním ODISky, především pomalou rychlost odezvy při vystupování. Koordinátor systému přitom upozorňuje, že je nutné vyčkat dokončení operace.

"Při zapisování operací (nahrávání kreditu na elektronickou peněženku, nahrávání elektronického kuponu, nákupu elektronických jízdenek pro spolucestující, prodeji elektronických jízdenek z elektronické peněženky) je nutné podržet ODISku u terminálu po celou dobu probíhající transakce," vyzývá.