Ti, kdo chtějí polštinu zvládnout dokonale slovem i písmem, mají šanci se zdokonalit třeba v kurzu, který už poněkolikáté pořádá Základní škola s polským jazykem vyučovacím v Dolní Lutyni. Podle ředitelky školy Sabiny Suchánkové je zájem slušný. Na kurzy prý dojíždějí nebo docházejí lidé z blízkého okolí, a své jazykové znalosti pak využijí v zaměstnání nebo při cestování.

„Občas tady máme i rodiče žáků z naší polské školy. Zkrátka se chtějí naučit polsky stejně dobře a dorozumět se,“ říká Sabina Suchánková. Připomíná, že polština jako slovanský jazyk je mnoha našincům srozumitelná, mnozí mají zažitá různá polská nářečí a tudíž jsou u nich výsledky rychle vidět. Kurz polského jazyka v Dolní Lutyni navštěvuje deset lidí, což je prý ideální počet. „Maximální kapacita je patnáct lidí, ale v takto velké skupině mají jednotliví účastníci častěji prostor ke konverzaci, a lektor se zase může jednotlivcům věnovat více individuálně,“ říká Sabina Suchánková.

Kurz polštiny v Dolní Lutyni neběží poprvé a škola chce v budoucnu kurz rozvíjet a rozšířit uplatnění jeho účastníků. Nebudou se tak vyučovat pouze základy, ale také pokročilé úrovně nebo polština pro hospodářskou sféru, což uplatní především lidé v zaměstnání. „Komunikujeme s Ostravskou univerzitou a univerzitou ve Wroclawi, které mají možnost kurzy certifikovat,“ dodává ředitelka školy.

Polština jako perspektivní jazyk

Mezi ty, kdo se chtějí polsky opravdu perfektně, patří i Radek Orszulik z Karviné, jenž má sám polské předky. „Jsem specifický případ, protože s Poláky jsem dělal sedmnáct let byznys, takže polštinu ovládám a nyní si tuto schopnost už jen utvrzuji oficiálním dokladem,“ říká Orszulik, který se na ostravské fakultě učí polštinu už třetím rokem.

Dodává, že právě tento systém „naopak“ ho zbavil jakéhokoli pocitu extrémní náročnosti. „Lidé, kteří jsou v kontaktu s polštinou poprvé, například čerství absolventi, to mají rozhodně těžší,“ říká.

„Podle mě je dobrá znalost polštiny perspektivní, protože například jen objem zboží, které projde mezi Polskem a Českem, je čím dál větší. I proto je, zejména pro obchodníky, ale třeba právníky, výhodné umět polsky,“ dodává Radek Orszulik.