Zabýval se námitkami státního zástupce, jenž má výhrady k trestu, který letos v dubnu vynesl Krajský soud v Ostravě. Senát tehdy uznal obžalovaného vinným z pokusu o vraždu a vyměřil mu deset a půl roku vězení. Šlo o trest pod spodní hranici sazby, ta činí dvanáct až dvacet let vězení. V trestu bylo započteno i sedmiměsíční odsouzení za krádež čokolád. Soud mladíkovi uložil i ochrannou protitoxikomanickou léčbu ústavní formou.

Přiznal se

Svou roli u relativně mírného trestu sehrála zejména skutečnost, že se Vladimír P. ke všemu přiznal a prohlásil vinu. Za obžalovaného se u soudu přimlouval i zraněný muž. Část viny vzal na sebe. Prý na mladíka, kterého od dětství vychovával, moc křičel. Důvodem byly drogy, s nimiž měl Vladimír P. velké problémy.

Státní zástupce, žádající dvanáct let žaláře, s rozsudkem nesouhlasil. Proto se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Odvolací senát dal nakonec za pravdu žalobci a původní trest zpřísnil.

„Nově obžalovanému jsme uložili trest ve výměře dvanácti let a šesti měsíců,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik s tím, že soud provedl další dokazování znaleckým posudkem zaměřeným na osobnost obžalovaného. Z něj vyplynulo, že Vladimír P. neuznává autority, je agresivní a také míra resocializace je u něj ztížená. Jako přitěžující okolnosti Cik zmínil nevedení řádného života a bezdůvodné napadení člena společné domácnosti. Naopak polehčujícími okolnostmi bylo prohlášení viny a také to, že čin skončil ve stádiu pokusu a pobodaný muž nemá trvalé následky. „Trest uložený soudem prvního stupně byl nepřiměřeně mírný. Nebyly splněny podmínky pro mimořádné snížení trestu odnětí svobody pod základní trestní sazbu,“ vysvětlil Stanislav Cik zpřísnění trestu.

Čekal na otčíma

K činu došlo červenci loňského roku v domě v Mládežnické ulici v Bohumíně-Skřečoni. Vladimír P. v osudnou chvíli čekal na otčímův příchod do bytu. „Veden záští vůči němu pojal záměr usmrtil ho nožem,“ konstatoval státní zástupce. Obžalovaný na oběť zaútočil nožem s čepelí dlouhou deset centimetrů. Nejprve v obývacím pokoji, následně pokračoval v ložnici, kde se muž snažil zavřít.

Výsledkem byly čtyři bodné rány a dvě bodnořezné rány na hlavě a trupu. Čepel mimo jiné zasáhla krk a břicho. Muž skončil ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě, kde se podrobil chirurgickému zákroku. Naštěstí nedošlo k závažnějšímu zranění.

„Jen díky sebeobraně poškozeného a shodou šťastných okolností nezávislých na vůli obžalovaného mu nezpůsobil mnohem závažnější a na životě jej bezprostředně ohrožující poranění,“ konstatoval žalobce.

Vladimír P. se ke všemu přiznal s tím, že fakta uvedená v obžalobě jsou pravdivá. „Lituji toho, přiznávám se a prohlašuji vinu. Chci se také omluvit za to, co jsem udělal. Vše činím dobrovolně,“ vypověděl u soudu. Vladimír P. má již za sebou několik odsouzení a pobytů ve vězení. Už jako mladistvý dostal dva a půl roku žaláře za loupež.

Prostor k vyjádření dostal i napadený muž, který požádal o mírný trest pro obžalovaného. „Já jsem ho vychovával. Taky v tom mohla být i moje chyba. Když byl pod vlivem drog, tak chtěl zabít všecky, nejen mě. Já jsem na něho kvůli těm drogám řval. A on se mě pak bál,“ uvedl muž.

Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a není proti němu odvolání.