V největším ostravském obvodu se lidé na novoroční ohňostroj mohu těšit i letos. Radnice se rozhodla, že jej lidem dopřeje navzdory výzvě ministra vnitra.

„Po poradě se starosty z Ostravy, kteří také ohňostroje pravidelně organizují, a zvážení dalších souvisejících skutečností, Ostrava-Jih doporučení nevyslyší. Prioritním důvodem pořádání této každoroční tradice 1. ledna je přinášet lidem při vstupu do nového roku radost. Společné sledování ohňostroje a vítáni nového roku je rituál, podporující sounáležitost a přání, aby lidé prožili další rok ve zdraví, štěstí a spokojenosti. Na to je potřeba v této těžké době myslet o to víc,“ uvedla mluvčí obvodu Ostrava-Jih Gabriela Gödelová.

Tradiční show, na kterou se pravidelně sjíždějí tisíce lidí, se tak uskuteční 1. ledna od 18 hodin u kruhového objezdu mezi sídlišti Hrabůvka, Bělský Les a Dubina.

Tmavá obloha se před silvestrovskou půlnocí rozzáří světly také nad řekou Ostravicí od Slezské Ostravy. "Městský obvod Slezská Ostrava tradičně oslaví příchod nového roku novoročním ohňostrojem před slezskoostravskou radnicí," napsal Deníku mluvčí obvodu Viktor Vlček. Akce Slezská vítá nový rok začíná 31. prosince ve 23.30.
V Ostravě-Hošťálkovicích se bude o silvestru od 15 do 17 hodin jako každoročně rozlévat punč, ale tentokrát se jeho závěr obejde bez ohňostroje. „Připojíme se k pietě,“ sdělil Deníku starosta Hošťálkovic Jiří Jureček.

Třinecká výzva lidem

Opava ani Třinec novoroční ohňostroj nepořádají už několik let a stejně tomu bude i letos. Třinec navíc vyzval své obyvatele, aby zvážili, zda vítat nový rok pyrotechnikou. „Je to nezávazná výzva, přesto nám přišlo vhodné tak učinit,“ řekl mluvčí magistrátu města Třince Stanislav Cieslar.

Ohňostroj nebude ani ve Frýdku-Místku. Město ho letos nedělá. Jediným městem, které po středečním apelu ministra vnitra své původní rozhodnutí změnilo, tak byla Karviná.
„Přesuneme ho na začátek června v rámci Dnů Karviné. Prodej občerstvení na Masarykově náměstí v pondělí 1. ledna od 15 do 20 hodin zůstane zachován," informoval mluvčí města Lukáš Hudeček.

V Orlové naopak ohňostroj proběhne. Stejně tak je v Havířově jako každý rok naplánován ohňostroj na 15. minut po silvestrovské půlnoci. Oznámení o konání akce má město stále na svých stránkách. Že by došlo ke změně, nikdo z města ve čtvrtek nepotvrdil.

Ohňostroj nad řekou

V Českém Těšíně proběhne na Nový rok v 17 hodin na obou stranách řeky Olše laserová show. "Je to bezhluková show, promítání na oblohu. Není důvod něco rušit," řekla ředitelka KaSS Střelnice Sabina Stiller. Akci pořádají společně polský a Český Těšín.

Klasický ohňostroj však na Nový rok v Českém Těšíně bude. Rozhodli se jej uspořádat členové místní organizace hnutí ANO. Na svém Facebooku informují, že novoroční ohňostroj se bude konat 1. ledna v 17.30 na nábřeží Olše.
A to navzdory tomu, že si obyvatelé města v anketě odhlasovali, že ohňostroj na Nový rok nechtějí.

Pyrotechnika jde stále na odbyt

Jak na výzvu k omezení hlučného vítání nového roku a rušení některých ohňostrojů zareagovali lidé? Ti totiž každoročně před koncem roku nakupují tuny pyrotechnických hraček. Podle Michala Křižáka z ostravské firmy Terra Pyrotechnik zatím výraznější pokles prodeje pyrotechniky nezaznamenali.

Majitel firmy Zábavná pyrotechnika z Nebor u Třince Petr Cymorek připustil, že po středeční výzvě ministra lehký pokles nákupů pyrotechniky ve svých čtyřech pobočkách napříč regionem zaznamenal. „Od včerejška se prodává o něco méně, většinou to bývá naopak, před koncem roku lidí nakupují stále více,“ řekl Cymorek.

Chápe, že je vhodné chovat se v této době zdrženlivě a nějak vyjádřit soustrast s pozůstalými po 14 obětech řádění pražského šíleného střelce. „I proto jsem neměl problém, když mi volali z Bohumína, že štědrovečerní ohňostroj, který jsem pro ně měl dělat, zruší. Chápu to. Co mi však vadí, jsou prohlášení politiků, kteří ze dne na den mění pravidla, něco přikazují či doporučují, a to bez ohledu na to, že to třeba může některé lidi připravit o výdělek,“ řekl Cymorek.

Ochránci zvířat: Nepřekládat ohňostroje!

Na možné odkládání a přesuny ohňostrojů ze silvestra na termíny během roku reaguje i Petr Stýblo z Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody. Varuje,že odpalování ohňostrojů na jaře a v létě způsobí volně žijícím zvířatům násobně větší škody než odpalování v zimních měsících. „Plašit takovýmto způsobem zvířata v době péče o mláďata je barbarské a na hraně zákona,“ říká Stýblo.
Podle něj by zábavní pyrotechnika z našeho života měla zmizet úplně. Vždycky bude působit utrpení a ohrožovat zdraví zvířat i lidí.


Nahrává se anketa ...