Období podomácku vyráběných „pekelných fontán“, při kterých docházelo k řadě zranění, je naštěstí minulostí. Dominuje profesionální zábavní pyrotechnika, která však stejně jako ostatní obory podléhá různým trendům. A jaké jsou ty aktuální ohňostrojové?

Stručně řečeno, zákazníci preferují ohňostroje na „klíč“, stále větší zájem je také o tiché a ekologické varianty. „Trendem jsou ohňostroje na jedno zapálení, kdy si zákazník koupí hotový box. Je to současně nejbezpečnější zábavní pyrotechnika. Jde o víceranný box s variací efektů a průměrů,“ uvedl Michal Křižák ze společnosti Tarra pyrotechnik z Ludgeřovic u Ostravy.

Jak dodal, zákazník si kupuje produkt, který mu po bezpečném umístění a zapálení vytvoří ucelený ohňostroj. „Nikam už nepřichází, aby něco musel opakovaně přebíjel či nabíjet, jak tomu bylo dříve. Užívá si celou ohňostrojovou show. Může to být šestnáctiranný až čtyřistaranný kompakt. Záleží na tom, kolik chce do toho investovat a kde si chce ohňostroj užít,“ dodal Křižák. Ohňostroj trvá od několika sekund až po pět minut.

Tichý a ekologický

Velký zájem je také o tiché a ekologické ohňostroje. „Letos máme i ohňostroje, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Je tam omezení plastů i hluku,“ dodal Křižák, podle kterého tyto ohňostroje nedělají velké exploze. „Jsou to spíše komety nebo světelné efekty bez explozí,“ vysvětlil. Tento typ ohňostrojů ocení ekologové, rodiče malých dětí a chovatelé zvířat.