Vláda počátkem tohoto týdne oznámila, že od března příštího roku přejdou doly Darkov a ČSA do útlumového režimu. To znamená, že nebude potřeba tolik horníků jako dnes a skoro dva tisíce lidí tak přijde do půl roku o práci. Ze současných 5600 zaměstnanců OKD je to téměř třetina.

Překvapil vás počet lidí, kteří během nejbližšího půl roku mají opustit řady OKD?
Ani moc ne. Protože se jedná o ukončení těžby na dvou lokalitách, kterými jsou ČSA a Darkov, se to dalo předpokládat. Jsem každopádně rád, že část zaměstnanců bude mít uplatnění na dolech ČSM Jih nebo Sever a část bude pracovat po převedení ve státní firmě Diamo.

Které profese propouštění nejvíce postihne?
V této chvíli nevím, kterých profesí se to dotkne nejvíc. Seznamy nadbytečných zaměstnanců teprve vznikají a odbory s nimi mají být seznámeny počátkem října. Samozřejmě záleží, s čím daný zaměstnanec nastoupil do OKD, zda byl vyučen pro hornictví, nebo se učil jinému řemeslu či profesi.

Podle čeho se bude vybírat, kdo firmu opustí?
Z hlediska odborů by to měl být zaměstnanec sociálně zajištěný, aby dopady nebyly tak hrozivé. Což při tak vysokých počtech určitě nepůjde.

Už jste na toto téma jednali s vedením firmy?
S vedením firmy jsme jednali před schválením postupného převodu OKD pod státní podnik Diamo vládou. Samozřejmě na bázi teorie a přípravy. Teď, když je to už oficiálně přijato, jednáme o konkrétních krocích, které nás čekají.

Jsou počty těch, kteří mají být propuštěni, definitivní, nebo se mohou ještě třeba v řádek stovek měnit?
Nejsem schopen říct, zda se počty budou nějak výrazně měnit, ale předpokládám, že ne.

Máte odhady, kolik lidí může v této souvislosti využít možnost odejít do předčasného důchodu?
Podle mých informací je kolem 800 zaměstnanců, kteří již mají nárok, nebo jim tento nárok v roce 2021 vznikne. A to ať už na předčasný nebo řádný důchod.

Podle ministra Havlíčka dostanou propuštění lidé dostanou dle kolektivní smlouvy až jedenáctinásobek platu. To je poměrně slušná „startovací“ částka, myslím si to správně?
Je to tak. Zaměstnanci, kteří budou propouštěni, dostanou vyplacen až jedenáctinásobek průměrné měsíční mzdy podle let odpracovaných v OKD.

Dá se předpokládat, že nabídka nového zaměstnání pro ty, kteří opustí šachtu, bude minimálně omezená. Jste v kontaktu v úřadem práce? Máte od nich nějaké optimistické informace, myslím, jako že mají lidem propuštěných ze šachet co nabídnout?
Jednání s úřady práce probíhají a vše se dolaďuje. Co se týká nabídky, bude záležet na struktuře propouštěných zaměstnanců a možnostech jejich uplatnění na trhu práce.

Ne všichni na šachtě vydělávají nadprůměr, ale přesto jsou tam peníze poměrně slušné. Mají ti, kdo změní zaměstnání na šachtě vydělat si jinde stejně nebo aspoň ne o mnoho méně?
Většina si pohorší. Ale samozřejmě, že budou i výjimky, to záleží na jednotlivých případech.

Které profese přicházejí v úvahu, že by nemusely mít problém při hledání nové práce?
Problém bude mít většina, a to z důvodu, že pracují celý život na jednom místě a nejsou zvyklí hledat práci. Jinak pokud mohu posoudit z minulých let, tak by na tom mohli být lépe svářeči, zámečníci či elektrikáři.