Radiožurnálu to řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková. Firma podle ní v žádném případě nechce propouštět ani snižovat platy.

Stát je majitelem společnosti OKD znovu od roku 2018, kdy ji převzal prostřednictvím své firmy Prisko. OKD v té době bylo v insolvenci, převedení dolů i se zaměstnanci na stát bylo součástí reorganizačního plánu.

V Havířově a Karviné v současnosti funguje 12 tréninkových bytů, v nichž žijí mladí, kteří opustili dětské domovy  a zvykají si na samostatný život. Jednou z nich je i Michaela Bačová.
Tréninkové byty. Velkou změnou je samota, říká dívka z havířovského domova

Staňková řekla, že se firma obrátila na ministerstvo financí, úřad vlády i Prisko. "Požádali jsme je, aby společnost Prisko plnila ujednání ze smlouvy o koupi akcií OKD, naší firmy, která předpokládá, že společnost Prisko jako zástupce státu, což je náš společný akcionář, bude nést náklady na útlum. Ty jsme až do dnešního dne ve vzájemné shodě s Priskem platili my. Požádali jsme tak o proplacení 1,2 miliardy korun," řekla Staňková Radiožurnálu.

Uvedla, že firma společnost Prisko požádala o řešení situace dopisem 20. dubna a zaslala návrh řešení situace. "Žádost byla od daného dne již několikrát námi doplněna a urgována. Dle našich informací probíhá vyhodnocování této žádosti, jak naším akcionářem, společnosti Prisko, tak ministerstvem financí," uvedla Staňková.

Karvinské Lázně Darkov koupily slovenské Kúpele Brusno. Chtějí je dále rozvíjet.
PODÍVEJTE SE: Lázně Darkov koupily slovenské Kúpele Brusno

Nejedná se podle ní o nedovolenou podporu státu, ale pouze o plnění v rámci nařízení a pravidel. "Věříme, že tato částka v součtu s řadou dalších opatření, která činíme jak uvnitř firmy, tak ve spolupráci s našimi s partnery, pomůže krýt naši potřebu tak, aby tato společnost byla zachráněna a dál plnila tak jako i teď všechny svoje závazky včetně mezd svých zaměstnanců," uvedla předsedkyně představenstva.

Pohřešovaný Jaroslav Beránek. Foto: archiv PČR
Policie pátrá po příbuzných Jaroslava Beránka z Orlové