Během noci týmy moravskoslezských záchranářů ošetřovaly 45 pacientů, u nichž bylo zjevné ovlivnění alkoholem či jinou drogou. Jde o čtvrtinu všech zásahů, k nimž byly posádky zdravotníků volány mezi osmnáctou hodinou večerní a pátou hodinou ranní.

Ve dvou třetinách šlo o muže, v jedné třetině se jednalo o ženy. Nejvíce těchto zásahů (16) bylo v Ostravě, po desítce pak na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, po čtyřech na Opavsku a Novojičínsku…

„U pacientů převládala poranění hlavy po pádech na ulici, v restauracích, na tanečním parketu, či ze schodů. Ošetřit ale bylo nutno také osoby, které ležely na chodnících nebo cestách. Jednoho muže záchranáři ošetřovali poté, kdy jej spatřili nekoordinovaně se pohybovat na silnici přímo před jedoucím sanitním vozem. Další si přivodil poranění při rozbití skleněné výplně dveří, jiný při pádu z okna restaurace. Někteří záchranářům uvedli, že byli napadeni a zraněni jinou osobou. Posádky transportovaly pacienty po ošetření na místě zásahu do spádových zdravotnických zařízení," uvedl k hektické noci mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

V patnácti případech byli pacienti „jen“ silně intoxikováni a bez zranění, smutnou rekordmankou se stala žena s hladinou přes 4 promile alkoholu. Neveselou statistiku doplňuje skutečnost, že tři intoxikovaní byli ve věku patnácti až šestnácti let. Tito pacienti byli směrováni na interní příjmy, nezletilí pak na dětská oddělení nemocnic.

Richard Krajčo se v podcastu Ostravské ozvěny rozpovídal o Baníku Ostrava. | Video: Deník/Kateřina Součková