„Projekt je hotový, čekáme na vyjádření památkářů a posléze na vydání stavebního povolení,“ informoval v půli června na jednání zastupitelstva primátor Karviné Jan Wolf.

Zastupitelé také vzali zpět žádost města o zařazení zmíněných objektů na seznam historických památek. Podle primátora je důvod pragmatický.

„Pokud by byly domy prohlášeny za kulturní památku, nedá nám na jejich opravu nikdo byť jen příspěvek. Navíc by se rekonstrukce značně prodražila. Takto sice rekonstrukci zaplatíme z městského rozpočtu, ale máme šanci aspoň část nákladů pokrýt z programu na regeneraci brownfieldů z ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlil karvinský primátor.

Zastupitelé stornovali žádost města o zařazení zmíněných domů na seznam kulturních památek poté, co architekti v lednu konstatovali, že nebude mimo jiné možné zachovat původní stropní konstrukce a krovy, a dojde tak ke snížení památkových hodnot předmětných domů.

Tento krok ale napadla část opozice. Zastupitelé za STAN a Piráti Karviná na svém facebooku zveřejnili zprávu, že hlasovali proti.

„Karviná už o spoustu památek přišla kvůli těžbě a ten zbytek bychom měli chránit, jak nejlépe to jde. Zvláště pokud jde o budovy přímo na náměstí, kterým se chceme pyšnit. Rozhodnutí je podle nás navíc v přímém rozporu s Programem regenerace Městské památkové zóny Karviná na období 2019 – 2024,“ napsali na sociální síti zastupitelé Zuzana Klusová (Piráti) a Petr Letocha (STAN).