„Splatnost úvěru je deset let a máme velmi výhodný úrok," konstatoval místostarosta Martin Sliwka (ODS).

Minulý měsíc si úředníci ministerstva průmyslu a obchodu předali s kolegy z ministerstva financí veškerou dokumentaci. Na tahu je tak nyní ministerstvo financí, které bude vyhlašovat výběrové řízení na dodavatele stavby a bude mít na starosti také financování valné části projektu. Peníze půjdou z Meziresortní komise pro nápravu škod z důlní a průmyslové činnosti Moravskoslezského kraje. „Čekáme, jaký bude harmonogram dalšího postupu, kdy bude vyhlášeno výběrové řízení a další záležitosti. Do konce června snad budeme vědět vše, co potřebujeme," dodal místostarosta Sliwka.

Kontrola dokumentů

Úředníci ministerstva financí momentálně dokumenty kontrolují. „V současné době probíhají přípravné práce a analýza předaných podkladů nutná k zahájení procesu zadání veřejné zakázky na její realizaci. Projekt byl usnesením vlády zařazen mezi prioritní projekty revitalizace Moravskoslezského kraje," řekla Deníku Tereza Peprníková z tiskového oddělení ministerstva financí.

Projektová cena (bez DPH) za rekonstrukci je necelých 250 milionů korun. „Uvidíme, za kolik se to podaří vysoutěžit. Mohlo by to být i méně," dodává Sliwka.

Město se bude podílet na financování všeho, co je na povrchu. Nejvíce peněz spolkne nová budova a mobiliář k náměstí a přilehlému okolí. Konečnou podobu polyfunkční budovy už schválili tamní zastupitelé. Dům má mít čtyři nadzemní podlaží, v přízemí budou prostory nabízené ke komerčním účelům a v dalších patrech má vyrůst šest bytů o velikosti 3+1 a devět bytů 2+1.

A kdy se začne stavět? To zaleží především na tom, kdy bude znám vítěz výběrového řízení. Pokud vše půjde bez větších problémů, orlovský místostarosta předpokládá, že by to mohlo být na jaře příštího roku.

Rekonstrukce náměstí se připravovala pět let.