Takový pohled se redaktorům naskytl při prohlídce tří historických domů na Masarykově náměstí, které si v doprovodu magistrátních úředníků mohli prohlédnout. 

Pohled do útrob domů není hezký, zato za výhled na náměstí, zámek a kostel z některých místností byste se třeba v Českém Krumlově nedoplatili. Až všechno zase prokoukne, bude to nádhera…

Jak by domy po opravě měly vypadat, uvidíte na informačních plakátech vylepených v oknech prostředního domu. Seznamují kolemjdoucí s jejich historií a budoucím využitím. Podle Tomáše Nitry z Národního památkového ústavu jsou všechny domy částečně poškozeny. Někde je nadměrná vlhkost, část střešní krytiny také není ideální. „Stav těch domů odpovídá tomu, že byly roky neobývané a neudržované. Ale není to nic, co by se nedalo kvalitní rekonstrukcí napravit,“ říká Nitra.

Domy město koupilo letos a hned se pustilo do příprav projektu na jejich rekonstrukci. „Na konci roku bude jasné, jak na tom domy jsou a co je třeba všechno kvůli rekonstrukci udělat,“ říká mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Oprava vyjde v úsporné variantě minimálně na 60 milionů korun. Oprava jednoho domu by měla začít už příští rok.

1. třída ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím Havířov-Bludovice.
Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic