Po letech slibů, dohadů a odkladů termínů je jasno. Už za tři roky bude lidem nejen v Havířově k dispozici nový podchod, kterým se dostanou od autobusového terminálu před vlakovým nádražím pohodlně na Šumbark. Modernizace se dočká i vlakové nádraží. Počítá se s novými perony, kolejovým svrškem a především bezbariérovým přístupem na nástupiště a výtahy, které lidé nejvíce postrádají.

Právě bezbarierovost je podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody jedním z důvodů modernizace. „Cestující budou mít přístup k novým nástupištím bez jakýchkoliv obtíží, a to i lidé s omezenou schopností pohybu. Prodloužíme podchod až do místní části Šumbark, čímž odstraníme dosavadní bariéru, kterou zde železnice představuje,“ uvedl Svoboda.

Zápas 1. kola divize F Šumperk - Havířov 1:1.
Oslabený Havířov v poháru skončil, doma ho dvěma góly sestřelil Badalyan

Nejintenzivněji se bude pracovat ve stanici Havířov, kde se bude měnit kolejiště, nová budou nástupiště a také podchod pod kolejištěm. Ten bude doplněn o výtahy a prodloužen na druhou stranu kolejiště směrem do městské části Šumbark. Havířov je podle Správy železnic poslední větší stanicí v Moravskoslezském kraji, kde dosud není možný bezbariérový přístup k vlakům.

Opravy se dotknou také čtyřkilometrového traťového úseku ve směru k zastávce Havířov střed, která začala sloužit cestujícím v říjnu 2017. „Po dokončení prací bude zařazena do obvodu přilehlé stanice, což umožní ukončit vybrané vlaky od Ostravy blíže centru Havířova. Kompletní obnovou projde trakční vedení, které umožní budoucí přepnutí napájení ze stejnosměrného na střídavé napětí,“ dodal mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Kritické místo. Ulice Rudé armády se stále opravuje a je průjezdná obousměrně, ale jen v polovině profilu. Někteří řidiči jsou ale v tomto méstě dezorientovaní a jezdí v protisměru.
Řidiči v Karviné pozor! Při výjezdu z křižovatky opravované Rudé Armády opatrně

Rekonstrukce má přijít na skoro tři a půl miliardy korun. Stavební práce se mají rozběhnout v září, potrvají tři roky.

Na havířovském nádraží proběhla v minulých letech i velká rekonstrukce unikátní výpravní budovy z 60. let minulého století. Ta dnes slouží městu jako společensko-kulturní a sportovní centrum Fenix.