Radnici se díky dotaci z Evropské unie podařilo zajistit, aby opuštěná vilka znova našla smysluplné využití. Do dvou nově zrekonstruovaných bytů, které uvnitř domu vznikly, se přestěhuje osm handicapovaných lidí. Ti dostanou šanci žít v prostředí identickém s klasickou domácností.

Z původních dispozic letitého objektu příliš mnoho nezbylo. Stavební zásah do původních konstrukcí byl s ohledem na jejich špatný stav větší, než se původně předpokládalo. Aby dům mohl sloužit lidem se specifickými potřebami, bylo třeba jej přebudovat na bezbariérový.

V Karviné se 17. 10. 2022 konalo ustavující zastupitelstvo, Primátorem byl zvolen Jan Wolf (ČSSD).  Foto: Milan Haluška
ROZHOVOR: Primátorem Karviné opět Jan Wolf, co bude prioritou dalších let?

„Část přízemí navazující na vstup se musela o zhruba metr a půl snížit, vybouralo se schodiště a nahradilo novým, čímž se připravil prostor pro nástup do evakuačního výtahu, který staví v mezipatře i v podkroví a jehož nosná konstrukce prochází komplikovaným způsobem přes všechna podlaží objektu. Toto technické řešení stálo mnoho úsilí i času nad rámec původních představ. V obou patrech vznikly dva čtyřpokojové byty se sociálním zázemím. Každý z nich má přístup do společného prostoru s kuchyňkou,“ popsal architekt Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Při stavebních úpravách se myslelo především na pohodlí handicapovaných klientů. Proto jsou místnosti osazeny širokými dveřmi, kterými bez problémů projede invalidní vozík, přizpůsobila se i výška toalet a umyvadel. V budově navíc najdou zázemí i sociální pracovníci, kteří budou klientům nepřetržitě asistovat s chodem domácnosti.

Opuštěná vilka v centru Bohumína prošla proměnou.Opuštěná vilka v centru Bohumína prošla proměnou.Zdroj: Jana Končítková

Stavbu po komplexní modernizaci za 11,5 milionu korun už město převzalo, aktuálně v ní finišují poslední úpravy, aby na ně v listopadu mohla navázat druhá etapa projektu. Ta zahrnuje vybavení objektu veškerým potřebným nábytkem, elektrickými spotřebiči či lůžkovinami. „I tato fáze odráží nároky na komfort budoucích obyvatel. Postele odpovídají nemocničnímu standardu, jsou polohovatelné s otočnými kolečky. Byty doplníme ještě skříněmi, stoly, židlemi i pohovkami,“ uvedl Hock s tím, že náklady na zařízení dosáhnou 1,8 milionu korun.

Zasypáváni jámy, Důl Lazy, 17. října 2022, Orlová.
VIDEO: Tisíce kubíků kamene, jáma 2 Dolu Lazy už téměř není, podívejte se

Zatímco vnitřní prostor doznal zásadních změn, zvenčí vypadá dům obdobně jako před rekonstrukcí. „Chtěli jsme zachovat původní historický ráz budovy včetně zdobných prvků. Postačila proto pouze nová fasáda v decentním odstínu,“ doplnil. Obnova funkčnosti vilky, která už byla v nevyhovujícím stavu, se městu podařila díky dotaci 10,2 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Se svou žádostí uspělo v programu na zvýšení kvality a dostupnosti služeb vedoucí k sociální inkluzi.

Opuštěná vilka v centru Bohumína prošla proměnou.Opuštěná vilka v centru Bohumína prošla proměnou.Zdroj: Jana Končítková

Stěhování klientů do moderních bytů je naplánováno až na příští rok. Centrum sociálních služeb totiž musí novou službu zaregistrovat a následně zajistit její spolufinancování prostřednictvím Moravskoslezského kraje.

„Chráněné bydlení je určeno osobám, které potřebují střední nebo vyšší míru pomoci. Někteří z nich jsou klienty našich sociálně-terapeutických dílen, které provozujeme v Masarykově ulici. Jejich nový domov je odsud vzdálen jen několik desítek metrů, takže se nebudou muset složitě přepravovat na denní program. Současně mají jistotu střechy nad hlavou, což pro mnohé z nich není samozřejmostí. Jak postupně stárnou, stárnou i jejich rodiče či ti, kteří o ně pečují. Řadě z nich proto hrozí, že se o ně v dohledné době nebude mít kdo starat. Chráněné bydlení tak má pro naše klienty obrovský význam,“ vysvětlila ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Petra Chalupová