Karviná však už několik let volá po novém útulku, protože ten současný už kapacitně nestačí. „Momentálně jsme úplně plní. Tedy po pravdě, plní jsme tady skoro pořád, ale situaci, jaká je tady teď, jsme neměli už dlouho," uvedl vedoucí útulku v Karviné- -Darkově David Konečný.

Čipování nezabralo

Město si v tomto ohledu hodně slibovalo od čipování psů, ani to však situaci v útulku nevyřešilo. „Je tady velké množství psů bez čipů. Nevím, jak je to možné, možná se jich zbavují lidé z okolních měst," okomentoval Konečný.

Dodáva, že současný útulek je na šedesátitisícovou Karvinou malý. Ideální by podle něj bylo postavit nový větší a modernější.

Podle zástupců radnice to však hned tak nebude. „Útulek zatím vyhovuje, časový horizont, ve kterém město postaví nový, není znám," říká karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Na stavbu útulku je v Karviné vyhlášena také veřejná sbírka, ovšem částka na kontě roste jen pomalu. Na možnou stavbu nového ale stejně sbírka zásadní vliv nemá. „Nečekáme, že nám lidé přispějí na útulek. Počítáme s tím, že se bude jednat o symbolickou částku," dodává mluvčí.

Také jinde mají více zvířat

Nárůst počtu psů potvrzují také pracovníci útulku v Bohumíně. „V roce 2012 prošlo útulkem 146 psů, v roce 2013 to bylo 131 psů a vloni už 189 psů. Náklady se tím ovšem nezvyšují, máme totiž velmi akční dobrovolníky, kteří mají dobře rozpracovanou adopční službu," vylíčila bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.

Bohumín na provoz útulku ročně přispívá částkou 600 tisíc korun. „Ve chvíli, kdy plánujeme nějakou opravu nebo investice, tak se náklady podle toho navyšují. Například loni jsme vybudovali tři karanténní kotce za sto tisíc korun," dodala Balcarová.

Jinde je to lepší

Naopak lepší situaci hlásí z Havířova a Orlové. V Havířově tento posun přičítají čipům. V Orlové, která povinné čipování nezavedla, vidí zlepšení v účinné internetové prezentaci útulku. „Momentálně jsme na tom poměrně dobře, vždycky, když se oteplí, tak lidé začínají chodit a psy si berou," vysvětlil pracovník útulku Tomáš Fábry.

Podle něj jsou zde opuštění a ztracení psi v průměru tak půl na půl. „Nemáme tak problém ani s financováním. Děláme sice i my sami sbírky, ale to je proto, abychom mohli psům přilepšit, koupili nové strojky na stříhání nebo vitamíny," popsal Fábry.