Odvolací soud hlavnímu organizátorovi snížil trest a namísto čtyřletého vězení dostal tento týden Zdeněk G. u ostravského krajského soudu jen tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let. Kromě toho musí Zdeněk G. ještě zaplatit půl milionu korun pokuty.

Soudce zdůvodnil svůj verdikt tím, že dotyčný spolupracoval a jako jediný se k činu přiznal. Soud také přihlédl k tomu, že od roku 2015, kdy má poslední záznam v rejstříku trestů, vede řádný život, stará se o rodinu a pracuje.

Dva tresty nepodmíněné

V případě dalších spolupachatelů dvou krádeží uměleckých děl z karvinských parků, odvolací soud tresty neměnil. Dva obžalovaní jsou ve vězení, jelikož mají souhrnný trest za další zločiny. Milan P. dostal v kombinaci s jiným „prohřeškem“ úhrnný trest tři roky a deset měsíců. Teodor Ž. a Martin P. dostali dva roky a osm měsíců natvrdo. Čtvrtý obžalovaný, Tomáš S., si ve vězení posedí dva roky.

Záběry z krádeže soch v Karviné, rok 2022.
VIDEO: Ukradené sochy z karvinských lázní už neuvidíte, roztavili je v Olomouci

Vedle přímých zlodějů soch, potrestal soud také Romana M., majitele sběrny kovového šrotu na Olomoucku, který kov od zlodějů vykoupil. Podle žalobce totiž musel při svých dlouholetých zkušenostech vědět, že to není bronzový odpad, ale zdevastované umělecké dílo.

Ani Roman M. s odvoláním neuspěl a platí pro něj dvouletý trest s tříletou podmínkou a peněžní trest ve výši 600 tisíc korun. Společnost Kovošrot M&M Bystročice na Olomoucku má, coby právnická osoba, zaplatit jako trest dva miliony korun.

Rozsudky jsou pravomocné, je možné proti nim podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek.