Některé čtvrti se mění kvůli místním sociálním poměrům k horšímu. Město nyní tvrdě pracuje na zavedení tzv. bezdoplatkových zón. Žádost by měla být podána nejpozději v únoru po Novém roce, pak ještě možná dojde i k dalšímu rozšíření vybraných lokalit.

„Přes všechny výhrady, které k zavádění zón slyšíme, je to dnes de facto jediná zákonná možnost, jak pomoci našim občanům a nenechat je samotné v daných problémech,“ říká starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Podotýká, že on sám i jeho kolegové už od místních slyšeli nejednu stížnost na zhoršující se poměry v některých místech města. „Ti lidé chodí na úřad, zastavují nás i na ulici. Klesají jim ceny nemovitostí, zhoršuje se jim kvalita života, necítí se bezpečně. My tak chceme zamezit přílivu problémových lidí do Orlové, kde naopak rádi přivítáme všechny nově příchozí, kteří budou žít normálním a klidným způsobem života,“ popisuje dále starosta.

Město o zavedení zón uvažuje již dlouho, před volbami se ale názory na jejich zavedení tříštily. Nebude se konat ani původní plán na zavedení zóny v celé Orlové. „Při schvalování by z toho mohly být problémy a další odvolávání, my už nechceme otálet, navíc, budeme sledovat vývoj a pokud to bude nutné, lokality s bezdoplatkovou zónou budeme rozšiřovat,“ říká k tomu starosta města.

Zóny jsou dnes plánovány třeba v části Poruby v oblastech pod restaurací Horník a Penny marketem, v částech Orlové-Lutyně, v bezdoplatkovou zónu by se mělo změnit celé sídliště V. etapa. „Někde půjde jen o jednotlivé objekty, o kterých víme, že se tam daří tzv. sociálnímu byznysu,“ říká dále Miroslav Chlubna.

Zavedení bezdoplatkových zón má také své odpůrce. Ti třeba poukazují, že v daných lokalitách dopadne situace třeba i na osamělé maminky s dětmi, seniory a další, kdo žijí „v pohodě“, ale jsou v tíživé situaci a doplatky potřebují.

„O tyto lidi by rozhodně mělo být i při zavedení zón nějakým způsobem postaráno,“ řekla Deníku šéfka současné orlovské opozice Petra Jenčmionková z hnutí ANO. „Vedení města s námi jinak nekomunikuje, takže k tomu současnému stavu kolem zavádění zón ani nemám co říci,“ dodala.

Bezdoplatkové zóny fungují již několik měsíců například v nedalekém Bohumíně. Výsledky? „Od opatření jsme si slibovali, že nám klesne zájem problémových nájemníků o bydlení v těchto problémových lokalitách. A lze říci, že opatření funguje,“ říká tisková mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Orlová pak v této věci jedná také s majitelem velké části tamního bytového fondu, společností Residomo. „Chceme mít se společností lepší komunikaci a zabránit třeba tomu, aby neplatiči a další problémoví nájemníci, kteří tak skončili v bytech Residoma, nepřicházeli do bytů města,“ dodal starosta Chlubna.

Nadace OKD ocenila jednotlivce i projekty roku 2018
Ceny Nadace OKD: Srdcař roku pomáhá postiženým